Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın (TÖS) 54. Yılı Kutlu Olsun!

172

8 Temmuz 1965 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk öğretmen sendikası TÖS’ün 54. yaşını kutluyoruz. Eğitim emekçilerinin örgütlenme ve mücadele tarihi içinde önemli bir yeri bulunan TÖS, bugün varlığını Eğitim Sen’de sürdürmektedir.

Eğitim emekçilerinin mücadelesi, Encümen-i Muallimin’den bu yana aralıksız sürmektedir. Bu nedenle Eğitim Sen, Eğit-Sen’dir, Eğitim-İş’tir, TÖB-DER’dir, TÖS’tür, TÖDMF’dir. Sayısız bölge ve il öğretmen örgütüdür. Mücadele tarihimizin toplamıdır.

TÖS, ilk sendikamız olması nedeniyle eğitim emekçilerinin mücadelesinde ayrı bir yere sahiptir. Köy Enstitülü bir öğretmen, edebiyatçı ve demokratik öğretmen hareketinin önemli isimlerinden olan Fakir Baykurt’un ilk genel başkanı olduğu TÖS’ün savunduğu ilke ve değerler, sendikamız Eğitim Sen’in kurulduğu ilk günden bu yana, örgütlenmesine ve mücadelesine ışık tutmayı sürdürmektedir.

TÖS, faaliyet yürüttüğü dönemde eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik hak mücadelesinde ön plana çıkmış, üyeleri dönemin iktidarları tarafından sık sık baskı, tehdit ve sürgünlerle karşı karşıya bırakılmıştır. Tıpkı günümüzde olduğu gibi, eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesine karşı iktidarın baskıcı ve yasakçı tutumu nedeniyle çok sayıda öğretmen sendikal faaliyetleri nedeniyle cezalandırılmış, baskı altına alınmış ve sürgün edilmiştir. 12 Mart askeri darbesi sonrasında TÖS’ün kapısına kilit vurulmuş olsa da, eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesi engellenememiştir.

Eğitim Sen, Encümen-i Muallimin’den bu yana devam eden eğitim emekçilerinin mücadele geleneğinin sürdürücüsü olarak, devraldığı bayrağı onurla taşımaya devam etmektedir.

Fakir Baykurt’un “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.” sözünün günümüzdeki savunucuları olarak, eğitim emekçileri mücadele tarihi içinde özel bir yeri olan TÖS’den devraldığımız örgütlenme ve mücadele geleneğini sürdüreceğimize söz veriyor, TÖS’ün 54. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu