TÖS’ün 57. Yaşı Kutlu Olsun!

491

8Temmuz 1965 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk öğretmen sendikası olan Türkiye Öğretmenler Sendikası TÖS’ün 57. yaşını kutluyoruz. Eğitim emekçilerinin örgütlenme ve mücadele tarihi içinde önemli bir yeri bulunan TÖS, bugün varlığını Eğitim Sen’in onurlu mücadelesi içinde sürdürmeye devam ediyor.

TÖS, ilk sendikamız olması nedeniyle eğitim emekçilerinin mücadelesinde ayrı bir yere sahiptir. Köy Enstitülü bir öğretmen, edebiyatçı ve demokratik öğretmen hareketinin önemli isimlerinden olan Fakir Baykurt’un ilk genel başkanı olduğu TÖS’ün savunduğu ilke ve değerler, sendikamız Eğitim Sen’in kurulduğu ilk günden bu yana, örgütlenmesine ve mücadelesine ışık tutmayı sürdürmektedir.

Eğitim Sen, Encümen-i Muallimin’den bu yana devam eden eğitim emekçilerinin mücadele geleneğinin sürdürücüsü olarak, TÖS’ten devraldığı bayrağı onurla taşımaya devam etmektedir.

Fakir Baykurt’un “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.” sözünün günümüzdeki savunucuları olarak, eğitim emekçileri mücadele tarihi içinde özel bir yeri olan TÖS’den devraldığımız örgütlenme ve mücadele geleneğini sürdüreceğimize söz veriyor, TÖS’ün 57.kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu