TÖB-DER’in 51. Yaşı Kutlu Olsun!

498

Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın (TÖS) devamı olarak, 3 Eylül 1971’de kurulan Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) 51 yaşında! Kutlu Olsun!

TÖB-DER, yüz yılı aşan mücadele tarihine sahip olan eğitim emekçileri mücadelesinde en önemli kilometre taşlarından biridir. Geçmişten bugüne süren örgütlenme ve mücadele geleneğinin sürdürücüsü, demokratik öğretmen hareketinin 1970’li yıllardaki en etkili ve güçlü temsilcisi olan TÖB-DER’in mücadele tarihi bugün de öğreticiliğini sürdürmektedir.

Bugün, öğretmeni hükümet memuruna dönüştürmek isteyenler, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıranlar, öğretmenleri yedek işsizler ordusu haline getirenler sadece TÖB-DER’in mücadele tarihine değil, öğretmenlerin yan yana geldiğinde ve el ele verdiğinde dünyayı değiştirebileceği gerçeğine saldırmak istemektedir.

Öğretmenler, mücadele tarihi boyunca hiçbir zaman iktidarların kapı kulu olmamış, bundan sonra da olmayacaktır. Yıllardır ülkenin dört bir yanında fedakârca görev yaparken, aksi yöndeki tüm politika, uygulama ve dayatmalara rağmen hükümetin değil, halkın öğretmeni olmak için mücadele ettiğimiz bilinmelidir.

Eğitim Sen var oldukça, eğitim ve bilim emekçilerinin mücadele tarihine de bugüne ve yarına dair mücadele kararlığımıza da kimsenin gölge düşürmesi mümkün olmayacaktır.

Eğitim Sen, Encümen-i Muallimin’den bu yana devam eden eğitim emekçilerinin mücadele geleneğinin sürdürücüsü olarak, TÖS’ten ve TÖB-DER’den devraldığı bayrağı onurla taşımaya devam edecektir.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu