Roboski 8 Yıldır Adalet Bekliyor! Acılar Dinmiyor, Utancı Büyüyor!

212

Sekiz yıl önce bugün, 15-20 yaşları arasındaki 34 yurttaşımız savaş uçaklarından atılan bombalar ile katledildi! O günden bugüne, Roboski tarifi zor bir acının adı oldu.

Aradan geçen sekiz yılda adalet, dosyalardaki “gizlilik” kalkanının arkasında yok olup gitti. Bırakalım suçluların ve sorumluların açığa çıkarılıp yargılanmasını, Roboski ile katliam kelimelerinin yan yana getirilmesi dahi yasaklandı. Cezasızlık, ört bas etme, unutturma mekanizmaları bir bir devreye sokuldu.

Halbuki savaşın, katliamların bu topraklara ektiği acılarla sahici biçimde yüzleşebilmek, barışın ve adaletin filizlenmesinin en önemli yoludur. Yeni katliamların önüne geçmek, insanlığın ortak değerlerine hayat verebilmek cezasızlık ve ört bas etme politikalarına karşı güçlü bir mücadeleyi zorunlu kılmaktadır.

Eğitim Sen olarak, sürekli vurguladığımız üzere bu topraklarda daha fazla kan ve gözyaşına değil, demokratik, eşit, özgür, adil ve barış içerisinde bir yaşama ihtiyaç duymaktayız. Toplumsal hafızamız, yeni katliamları kaldıramayacak kadar dolmuştur.

Bu gerçeği egemenlerin ve savaş çığırtkanlarının yüzlerine vurması gerekenler ise emek, demokrasi ve barış mücadelesinin ön saflarında yer alan emekçilerdir. Bu nedenle yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, halkların birlikte yaşama umudunu yok etmeye çalışanlara karşı tüm gücümüzle emek, demokrasi ve barış mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu