Artık Yeter! Öldürülmek İstemiyoruz!

148
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde boşanmak üzere olduğu Y.Ö.’ye  Ereğli Adliyesi önünde  otomobili ile çarpıp kaçan Aydın Ö.’nün ifadesi alındıktan sonra  serbest bırakılması nedeniyle Ereğli Kadın Platformu tarafından  Karadeniz Ereğli Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı.
Açıklamaya KESK Zonguldak Şubeler Platformu da destek verdi.
Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Ereğli Yürütme Kurulu Üyesi Duygu Aydın şunları söyledi:
 “Her gün bir yakını tarafından herkesin gözü önünde katledilen bir kadın haberi alıyoruz. Bu kadınlar farklı mesleklerden, farklı coğrafyalardan. Hepsinin ortak noktası ataerkil toplumumuzda yok sayılmaları, seslerini duyuramayışları, güvenlik ihmalleri, kağıt üstünde kalan yasalar… Kadına yönelik şiddet bireysel bir sorun değil ciddi bir toplum sorunudur.
8 Haziran günü Karadeniz Ereğli’de bir kadın arkadaşımız boşanmak istediği eşi tarafından saldırıya uğramıştır. Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı olmasına rağmen A.Ö, arkadaşımız  Y.Ö.’ nün çalıştığı kuruma rahatlıkla gidebilmiştir. A.Ö., aynı gün saat 17.00 gibi kiraladığı araçla adliye önünde Y.Ö’.ye öldürme amacıyla kasıtlı olarak arkadan çarpıp kaçmıştır. Acilen hastaneye kaldırılan Y.Ö. ciddi şekilde yaralanmıştır. Belinde, kaburgalarında, köprücük kemiklerinde kırıklar, akciğerinde kanama vardır.
Hakkında yakalama kararı çıkarılan A.Ö.,  10 Haziran’da ifade vermeye gitmiş ancak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Serbest bırakılan saldırgan hala mesajla taciz etmeye devam etmektedir. Birçok suçtan sabıkalı ve tutuklu olan A.Ö., cezaevinden sağlık sorunu nedeniyle infaz erteleme kararıyla Mayıs ayında tedavi amaçlı 6 aylığına çıkarılmıştır. Şu an Y.Ö.’nün can güvenliği yoktur. Arkadaşımıza 7/24 koruma verilmemiştir.
Kanunlar kadını değil erkeği koruyor. Adaletin sağlanması için, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için daha kaç kadın ölmeli? Kaç kadın işkence görmeli? Kaç kadın tacize, tecavüze uğramalı ? Buradan kadınlar olarak bir kez daha haykırıyoruz. ARTIK YETER. ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ. DEVLET  BU KATLİAMLARI DURDURMAK İÇİN DAHA NE BEKLİYOR?”
Eğitim Sen olarak, güvenlik güçlerini ve yetkili makamları görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Kağıt üstünde kalması muhtemel yasalar değil acil önlemler istiyoruz. Arkadaşımız Y.Ö.’ ye koruma talep ediyoruz.
Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu