Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin İradelerini Dikkate Almalıdır!

38

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı içinde olduğumuz eğitim öğretim yılındaki ara tatil uygulamasında değişikliğe gitmiş ve bu değişiklik sonrasında öğretmenlerin çeşitli uyarı ve taleplerine muhatap olmuştur.

Şüphesiz ki böyle bir düzenlemeye gidilmesinin ardından mevzuatta da çeşitli değişikliklerin yapılması kaçınılmazdır. Ancak sendikamızın haftalardır dikkat çektiği, ek ders ücretlerine ilişkin yönetmelik değişikliği yapılması gerektiği uyarılarına rağmen, öğretmenlerimizin çeşitli alanlarda bu talebi yinelemesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir açıklama yapmamış, öğretmenleri muhatap dahi almamıştır.

Bu nedenle, bugün resmi gazetede yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile talebimizin kısmen karşılandığını görmek tek başına yeterli değildir.

Kaldı ki bu düzenlemede kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle aynı işi yapan ücretler öğretmenler bulunmamaktadır. Seminer döneminde yer almamaları gerekçe gösterilerek ücretli öğretmenlerin diğer öğretmenlerden farklı biçimde haklara tabi kılınması büyük bir ayrımcılıktır. MEB, ücretli öğretmenlerin sesine kulak vermeli ve kadroya geçirilmelerine kadar bu haktan yararlanmalarını sağlamalıdır.

Unutulmamalıdır ki MEB, eğitim politikalarındaki sorumluluğunun yanı sıra öğretmenlere karşı da sorumluluk taşımaktadır. Öğretmenler, eğitimin en önemli özneleridir. Öğretmenlerin muhatap alınmadığı bir eğitim hizmetinde, öğretmenin kendisini değerli hissetmesi beklenmemelidir.

Eğitim Sen olarak, öğretmenlerimizin emeğine, haklarına sahip çıkacağımız gibi öğretmenlerimize verilen değeri ve önemi artırmak için de elimizden geleni yapacağımız bilinmelidir.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu