KESK’lilerin “21 Aralık Emekçi Yürüyüşü”ne Polis Müdahale Etti

59

Ankara’ya yürümek için Kadıköy’de toplanan KESK’lilere polis tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale etti.

İhraç edilen üyelerinin geri alınması talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya “21 Aralık Emekçi Yürüyüşü” başlatmak isteyen KESK üyelerine polis, biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı.

İstanbul’dan Ankara’ya araçsız olarak başlatmak istedikleri yürüyüş Kadıköy İskele Meydanında toplanan Kamu emekçileri polis saldırısına “Biz öğretmeniz, sağlıkçıyız” sözleriyle tepki gösterirken, yapılan gözaltılar kamu emekçilerinin ısrarı üzerine serbest bırakıldı.

Yaşanan saldırı sonrasında polisle görüşme yapan KESK yöneticileri yürüyüşe izin çıkmaması üzerine Kadıköy’de bulunan Eğitim Sen 2 No’lu Şube binasında toplantı kararı aldı. “Direne direne kazanacağız”, “İşimi geri istiyorum”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan KESK üyelerine TMMOB ve TTB üyeleri de destek verdi.

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse saldırıdan önce yaptığı konuşmada “Çalışma hakkımız elimizden alınıyor. İtirazlarımız adım adım her düzeyde dile getirildi. İşimiz, keyfi hukuksuz şekilde, hiçbir insanımızın çocuklarının geleceği düşünülmeden elimizden alındı. Açığa alınan arkadaşlarımızın neredeyse tamamını geri döndürdük. İşinden edilen arkadaşlarımızın işine geri dönmeleri için mücadele ediyoruz” dedi.

‘SESSİZ DURMAMIZI İSTİYORLAR’

Kamudan ihraç edilen üyeleri için “İşimizi geri istiyoruz” talebini duyurmak için toplandıklarını söyleyen Köse, “Araçsız yürümeye karar verdik. Bugün yine zapturapt ile karşı karşıyayız. Sessiz durmamızı istiyorlar. KESK olarak bunu sineye çekmeyeceğiz. İşimizi ekmeğimizi geri istiyoruz” dedi.(İstanbul/EVRENSEL)

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu