Karne Alana İmam Hatip Reklamı Yapıldı

59

Ankara Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, karne alan öğrencilere imam hatip ortaokulu ve lisesini tanıtan broşürler dağıttı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “İlkokullarda, imam hatip lise ve ortaokullarını özendirin” talimatı hayata geçti.  Ankara Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, geçtiğimiz Cuma karne alan öğrencilere imam hatip ortaokulu ve lisesini tanıtan broşürler dağıttı. 20 Mayıs tarihinde Ankara’da Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eskişehir’de Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul ve ortaokul müdürlüklerine gönderilen yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün il ve ilçelerde yapılacak toplantılarla imam hatip okullarının daha özendirici, etkili tanıtımlarının yapılması talimatı verdiği ortaya çıkmıştı.

Psikolojik Sorunlara Yol Açabilir

Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreterimiz İsmail Sağdıç, söz konusu broşürleri şöyle değerlendirdi: “Eğer Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere meslek liselerini tanıtmayı amaçlıyorsa diğer liselerin tanıtım broşürleri neden yok? Sadece imam hatip liselerinin ve ortaokullarının tanıtım broşürleri dağıtılıyor. İmam hatip liselerine yönelik çıkarılan broşür açıkça şunu gösteriyor ki; devlet kendi okulları arasında ayırımcılık yapıyor. Diğer meslek liselerinin tanıtımı yapılmıyor. İmam hatip ortaokulları tanıtım broşürü ise daha sakıncalı. Henüz psikolojik açıdan soyut düşünme yeteneği tam gelişmemiş, soyut olayları tam olarak algılama çağında olmayan çocuklara bu dağıtılıyor. Bu ileride çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir.”

Sağdıç, “Rehber öğretmenlerinin tanıtım toplantısında ise özellikle imam hatiplerin özendirilmesi yönünde talimatlar verilmişti. Söz konusu broşürler ülkedeki farklı inançların yok sayıldığının açık kanıtı. Aslında bu iki broşürde bir şeyin itirafı, imam hatiplere verilen teşvikler boşa. Halk çocuklarını buraya yollamak istemiyor. Bu yüzden de böyle tanıtımlar yapma ihtiyacı duyuyorlar. Bunun yanında devletin tek din, tek mezhep anlayışını dayatması da kabul edilemez. Daha önce de seçmeli derslerin seçilmesi için tanıtım afişleri yapılmıştı.” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu