Gezi Direnişi 9 Yaşında! Adaleti, Demokrasiyi, Barışı ve Özgürlüğü Birlikte Yaratacağız!

1038

Bugünden tam dokuz yıl önce, Türkiye siyasi tarihine damgasını vuran bir toplumsal hareketin adımları atıldı. Doğaya, insana, haklara ve özgürlüklere dair saf tutan herkes bir araya gelerek umudun sesi oldu.

Aradan geçen 9 yılda ise umudumuza, haklarımıza ve özgürlüklerimize karşı adeta savaş açıldı.

Yıllar içerisinde Berkin Elvan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Ali İsmail Korkmaz’ın, Abdullah Cömert’in, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit’in, Ahmet Atakan’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın aramızdan alınmasında sorumlu olanlar, bu cinayetleri işleyen faillere emir verenler, onları cesaretlendirenler yargının koridorlarında görünmez kılınıp, cezasızlıkla ödüllendirildiler.

O gün “faiz lobileri” diye çığırtkanlık yapanlar, bugün ekonomiyi iflasın eşiğine getirdiler. O gün sorunların çözüm adresi olarak parlamentoyu gösterenler, bugün tek adam rejimini inşa edip demokratik siyaseti hedef haline getirdiler.

O günden bugüne, yaşadığımız ve maruz kaldığımız sorunlar katlanarak artarken, aramızdan koparılan gençlerimizin failleri korunurken ve demokrasinin en temel ilkeleri yok sayılırken, adalet bu defa Gezi Davası’nda katledildi.

İstanbul’da yargılanan 16 kişi, hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak siyasi intikam hesaplarıyla cezaevine gönderildi. Fezlekeyi hazırlayan emniyet müdürünün tutuklu olması, soruşturmayı başlatan savcının firari olması, mahkeme heyetindeki bir hâkime dair önemli iddiaların kamuoyuna yansıması ve delillerin yasa dışı olması bu hukuksuzluğu engellemedi. Aynı şekilde, Ankara’da görülen davada bir anda savcı mütalaası değişti. Yıllardır tespit edilemeyen suçlar keşfedildi! Kısacası hukukun üstünlüğü yok sayıldı, güçlünün yasası işletildi!

Eğitim Sen olarak umuttan, renklerimizin cümbüşünden, şarkılarımızdan, neşemizden rahatsız olanlara karşı; adaletsizliği, baskıyı, yoksulluğu, işsizliği derinleştirenlere inat Gezi’de verdiğimiz sözü hayata geçireceğiz! Birleşe birleşe kazanacağız!

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu