Genel Merkez Binamızı Abluka Altına Alan Kolluk Görevlileri Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduk

778

Eğitim Sen, kendisi de dâhil eğitim alanındaki paydaşların görüşleri alınmadan çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na, yasanın TBMM’de görüşülmeye başlanmasından itibaren karşı çıkmış, konuyla ilgili birçok kez Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görüşme talebinde bulunmuştur. Bakanlık tarafından Sendikamıza randevu verilmemiş olup, gerek yasanın yürürlüğe girmesi gerekse 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlayacak olması nedeniyle 8 Eylül 2022 Perşembe günü, Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapma kararı alınmıştır.

8 Eylül Perşembe günü basın açıklamasına katılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı önüne gitmek isteyen sendika yöneticilerimiz ve şube başkanlarımız Genel Merkez binasının önünde toplanan çok sayıda sivil polis ve çevik kuvvet polisinin engellemesiyle karşılaşmış, kesinlikle kimsenin binadan çıkamayacağı kendilerine bildirilmiş, Genel Merkez binamız adeta ablukaya alınmıştır. İlerleyen saatlerde ise ablukayı zorlayan yöneticilerimiz polis şiddetine de maruz kalmıştır.

Hiçbir adli/idari karara dayanmayan, görevin kötüye kullanılması suretiyle sendikal hakların engellenmesi, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve şiddet fiilleriyle ilgili olarak Ankara İl Emniyet Müdürü, Ankara Güvenlik Şube Müdürü ve belirtilen tarihte görevli tüm kolluk görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu