“Evet Mitingleri” Öncesinde Yapılan Gözaltılar Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

42

Başbakan Binali Yıldırım’ın 10 Nisan Pazartesi günü (bugün) ‘Evet’ mitingi yapacağı Aydın’da, aralarında Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Özdemir ve üyelerimizin de bulunduğu 35 kişi, sabahın erken saatlerinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınmıştır.

Referandum sürecinde daha önce çeşitli illerde olduğu gibi, yaşanan göz altıların demokratik muhalefete gözdağı vermek ve emek örgütlerini sindirmek olduğu açıktır. Hiçbir yasal dayanağı olmayan ve Başbakan’ın Aydın mitingi öncesinde hayata geçirilen “önleyici gözaltı” uygulaması, Hükümet medyası tarafından “Aydın’da terör operasyonu” olarak haberleştirilmiştir.

İktidarın kendileri gibi düşünmeyen, referandumda “Hayır” tercihinde bulunacak olanları her fırsatta “terörist” olarak suçlamasının somut sonucu olarak hayata geçirilen gözaltılar, 16 Nisan’da sandıktan “Evet” çıkması halinde, emek ve demokrasi güçlerine karşı iktidarın baskıcı otoriter uygulamalarının artacağını açıkça göstermektedir.

Eğitim Sen olarak iktidarı hukuksuz uygulamalarına son vermeye ve tamamen siyasi gerekçelerle gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu