Erdoğan’ın Fıtratında Ne Olduğunu Açıklıyoruz

44

Resmi rakamlara göre 301 işçi Soma’da can verirken “Bu işin fıtratında var” diyen eski Başbakan yeni Cumhurbaşkanı Erdoğan yine aynı gerekçeyle kadın ve erkeklerin eşit olamayacağını öne sürmektedir. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nden bir gün önce “Kadın ve Adalet” konulu bir etkinlikte konuşan Erdoğan, kadın bedeni üzerinde yükselen sömürü düzenini meşrulaştırmaya çalışmaktadır.

Erkek egemen sistem kadın bedenine, emeğine, hayatına ve kimliğine savaş açmıştır. Bu savaşta şiddet, cinayet, taciz, istismar ve tecavüz dahil her türlü yöntemi kullanmayı kendilerine mübah görenler; bugün gizleyemedikleri suçlarını kadercilikle izah etmeye çalışmaktadır. İnsan doğasını istediği gibi yorumlayanlar sadece kendi menfaatlerini düşünmektedir. Bu yüzden Erdoğan, “Eşitlik fıtrata ters” demekte; kadınların her geçen gün mücadele ile elde ettiği kazanımlarından korkmaktadır. Çünkü onun da çok iyi bildiği bir gerçek var ki kadınların eşitlik, özgürlük ve kimlik mücadelesi fıtrata değil Erdoğan’ın fıtratına terstir. Erdoğan’ın fıtratında, kasasını doldurmak, bu ülkenin demokrasi ve özgürlük isteyen tüm kesimlerini ortadan kaldırmak vardır. Erdoğan’ın fıtratında, itaatkar ve sorgulamayan kadınlar ve erkekler yaratmak vardır. Erdoğan’ın fıtratında, tüm farklılıklarla güzelleşen yaşamı bitirmek, öldürmek, katletmek vardır. Roboski’den Kobanê direnişine, Gezi’den Lice’ye kadar her alanda isyana duran kadınlar iktidardakilerin fıtratına terstir. Çünkü iktidarda olmak şiddeti, tacizi, istismarı kullanmak demek; kadın olmaksa her türlü köleliğe karşı savaşmak demektir. Bu yüzden biz kadınların “kader”i sınırları aşarken devlet kurşunları ile vurulmak istenmektedir.

Kadınla erkek eşit olamaz deyip adalet önünde eşitlikten bahseden Başbakan’a seslenmek istiyoruz;

Senin adalet önünde eşitlikten anladığın;

* Devlet korumasındaki kadınları katletmek mi?

* Her gün en az üç kadının öldürüldüğü ülkede, katillere “tahrik indirimi” vermek mi?

* Şiddete karşı koruma talep eden kadınların başvurularını kabul etmemek mi?

* Tecavüze uğrayan kadınlara “Senin o saatte orada ne işin var?” diye sormak mı?

Biz kadınlar fıtratımızda olan özgürlük mücadelemizle yolumuza devam edeceğiz. Ekonomik, sosyal ve politik alanda köleleştirmeye karşı eşitlik, özgürlük ve demokrasi için her alanda sesimizi yükselteceğiz. Bizlerin kaderi sizlerin sömürücü, talancı, tahakkümcü zihniyetinizin sonu olacak. Kork bizden Cumhurbaşkanı; çünkü kadınlar senin fıtratındakileri ortaya dökmeye geliyor.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu