Eğitim ve Bilim Emekçilerine Yapılan Saldırıları Kınıyoruz!

18

Sendikamız tarafından 24 Kasım`da İstanbul`dan başlatmış olduğumuz, “Eğitimcilerin Büyük Yürüyüşü” için Ankara`ya gelen Eğitim Sen üyeleri Ankara`nın girişinde polis tarafından durdurularak, kente girmeleri engellenmiştir. Sadece engelleme girişimleri ile sınırlı kalınmamış, sabah saatlerinden itibaren polisin panzerler ve gaz bombaları eşliğinde gerçekleştirdiği müdahaleler sonucunda 3`ü ağır olmak üzere 18 arkadaşımız yaralanarak hastanelere kaldırılmıştır.

Yıllardır eğitim ve bilim emekçilerinin sorunlarını görmezden gelenler, taleplerine kulaklarını tıkayanlar, dün olduğu gibi bugün de çözüm üretmek yerine, haklarını arayanları suçlamayı, üzerlerine panzerlerle giderek saldırmayı tercih etmişlerdir.

Önce Milli Eğitim Bakanı 24 Kasım`da çıkıp, Türkiye`nin dört bir tarafında, en ücra köşelerde, fedakarca çalışan öğretmenleri aşağılarcasına “öğretmenler sadece iki gün çalışıyor!” deme cesaretini göstermiştir. Ardından Bakanlık tarafından okullara genelge gönderilerek, eğitim emekçilerinin sendikal haklarını kullanması baskı ve yıldırma ile engellemeye çalışılmıştır. Ve dün, tüm bu baskı ve tehditlere rağmen taleplerinin takipçisi olarak Ankara`ya gelen on binin üzerindeki eğitim emekçisinin üzerine panzerler ve gaz bombaları ile gidilmiştir.

Avrupa`ya her gittiklerinde, demokratikleşiyoruz havaları atanlar, Eğitim Sen`in parasız, nitelikli eğitim, insanca yaşam ve demokratik Türkiye için başlattığı büyük yürüyüşe bile tahammül edemeyerek ne kadar demokratik olduklarını göstermişlerdir.

İktidara geldiği günden bu yana emekçilere yönelik saldırgan tutumunu her fırsatta gösteren AKP Hükümeti, eğitim emekçilerinin İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye mücadelesini baskı ve şiddet ile engellemeye çalışmaktadır. Bugün öğretmenlerine panzerlerle ezen, gaz bombaları atanların, yarın haklarını arayanlara neler yapabileceğini düşünmek bile istemiyoruz.

Dün yaşanan saldırılar, AKP Hükümeti`nin eğitim emekçilerinin taleplerinden ve bu talepler üzerinden yürüttükleri mücadeleden ne kadar rahatsız olduklarını göstermiştir. Hükümetin saldırgan tutumu tüm Türkiye`nin tepkisini çekmiştir. Dün yaşananların sorumlusu Milli Eğitim Bakanı ve Ankara Valisidir.

Eğitim ve bilim emekçilerine yapılan saldırıları kınıyoruz. 24 Kasım`dan bu yana eğitim emekçilerini tehdit eden Milli Eğitim Bakanı derhal istifa etmeli, dünkü saldırının sorumlusu olan Ankara Valisi görevden alınmalıdır.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu