Eğitim Sorunlarına İlişkin Öneri ve Taleplerimiz İçin Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk İle Görüştük

435

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyeleri bugün Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile eğitimin ve eğitimcilerin sorunlarına ilişkin öneri ve taleplerimiz hakkında görüşme yapılarak konuya ilişkin bir dosya sunuldu.

Sunulan dosya bilgileri ektedir.

   25.07.2018

Sayı     : 2018/000/836

Konu   : Eğitim Sorunlarına İlişkin Öneri ve Taleplerimiz hk

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA

                                              ANKARA

 

Prof. Dr. Ziya SELÇUK

Milli Eğitim Bakanı

 

Sayın Bakan;

Eğitim ve bilim hizmetleri hizmet kolunda uzun süredir örgütlü bir sendika olarak, öncelikle yeni görevinizden dolayı sizi kutluyoruz. Bir eğitimci ve bilim insanı olarak görev yaptığınız sürede eğitimin niteliğinin yükseltilmesi, eğitimin ve eğitim emekçilerinin biriken sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi noktasında somut adımların atıldığı bir dönem olmasını diliyoruz.

Sizin de çok iyi bildiği gibi, dünyanın pek çok ülkesinde eğitim, tüm yurttaşlar için, insan olmaktan kaynaklı temel bir hak olarak kabul edilmektedir. Herkes; insan olduğu için, kendini geliştirme ve eğitim görme hakkına sahiptir. Uluslararası insan hakları belgelerinde bu durum açıkça ifade edilmiştir. Bu anlamda devlet, tüm yurttaşlarına ayrım gözetmeksizin eşit ve parasız olarak, kamusal, demokratik, laik, bilimsel ve anadilinde eğitim olanağı sağlamalıdır.

Eğitim bütün insanlar için, cinsiyeti, etnik kimliği, dili, dini ne olursa olsun ‘insan olmaktan kaynaklı’ temel bir hak olarak görülmelidir. Eğitimin niteliği ile eğitim hizmetlerinin düzenli ve sürekli bir şekilde yürütülmesi ile eğitim-öğretim hizmetinde emek veren emekçilerin niteliği ve çalışma koşulları arasında somut bağlar olduğu açıktır.

Eğitim sistemimizin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenlerimizin toplumsal statü, eğitimin niteliği, ekonomik, sosyal ve özlük haklar konusunda oldukça geri durumda olduğunu, sendika olarak öğretmenlik mesleğine hak ettiği saygınlığın kazandırılması için, mesleğin çağdaş ve bilimsel bir anlayışla yeniden ele alınmasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz.

Eğitimin ve eğitim emekçilerinin uzun yıllardır yaşadığı ve bugüne kadar çözüm üretilmediği için birikerek artan sorunlara ilişkin belli başlıklar altında hazırlamış olduğumuz ‘Eğitim Sorunlarına İlişkin Öneri ve Taleplerimiz’ başlıklı dosyamızı bilgilerinize sunuyoruz.

Saygılarımızla,

 

 

Feray AYTEKİN AYDOĞAN

Eğitim Sen Genel Başkanı

Bakanlığa sunduğumuz rapor ve dosya ekleri için aşağıda yer alan linklere tıklayabilirsiniz

MEB’e Sunulan dosya metnini indirmek için tıklayınız

1-turkiyede-ogretmen-yetistirme-sorunlari-ve-onerilerimiz

2-atamasi-yapilmayan-ogretmenler-ve-emekliler-hk

3-egitimde-ve-yuksekogretimde-ohal-raporu-19-temmuz

4-egitim-sen-mufredat-raporu

5-gih-memur-ve-teknik-personel-sorunlari

6-okulda-siddet

7-2018-yil-sonu-egitimde-cinsiyetcilik-raporu

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu