Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 31

48

Yarın 1 Mayıs. Emekçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü tüm coşkumuzla kutlayacağız. Salgın nedeniyle belki halay çekemeyeceğiz ama marşlarımızı, türkülerimizi yine söyleyeceğiz. Bazı illerde meydanlarda buluşamayacağız belki ama bulunduğumuz her yeri 1 Mayıs alanına çevireceğiz. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak açıklamaların 5 kişi ile sınırlandırılmasını, sayıdan bağımsız olarak, kabul etmiyoruz. Emekçiler sağlıkla ve salgınla ilgili gerekli önlemlerini de alır, katılacak kişi sayısını da kendisi belirler. Yapılacak açıklamaya katılacak kişi sayısına emekçilerin değil de, Bakanlığın ya da valiliklerin karar vermesi 1 Mayıs’ın ruhuna aykırıdır. Bu nedenle, bugün ve yarın yapılacak olan açıklamalara katılım, biçim, sağlıkla ilgili alınacak önlemler ve zaman gibi konulara emekçiler ve sendikaları karar vermelidir.

Bugünün Gündemi:

  1. Milli Eğitim Bakanı tarafından okulların kapalı kalacağı sürenin 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatıldığına dair açıklamanın yapıldığı basın toplantısında, sorulan bir soru üzerine, Milli Eğitim Bakanı öğrencilerin 1. dönem notlarının sene sonu notları olacağını ve kimsenin sınıf tekrarı yapmayacağını açıkladı. Ortaöğretim kurumlarında alınan notların yükseköğretime geçişte kullanılan puana etki ettiğinden, birinci dönem notu düşük olan öğrencilerin okulların kapalı olmasından dolayı notlarını yükseltme olanağı ortadan kalkmıştır. MEB’in hızla, bu durumda olan ve notlarını yükseltmek isteyen öğrenciler için bir yöntem geliştirmesi gerekmektedir.
  2. Okulların kapalı kalacağı sürenin 31 Mayıs’a kadar uzatılması LGS sınavının tarihi ile ilgili tartışmayı yeniden başlatmıştır. Öğrencilerin, en iyimser tahminle, Haziran başında okula geri dönebileceği var sayılsa dahi, sınav için öngörülen 7 Haziran tarihi çok erken ve mümkün görünmemektedir. Ayrıca, uzaktan eğitime erişimi olmayan 8. sınıf öğrencileri için, yüz yüze eğitim başladıktan sonra eksiklerini gidermek için yeterince süre kalmayacak olmasından dolayı, bu tarih eşitsizlik yaratacaktır. MEB, yeni tartışmalara da yol açmamak için yeni bir planlamayı ilgili kesimlerle birlikte yapmalıdır.
  3. Okul aile birlikleri tarafından çalıştırılan eğitim emekçilerinin okulların kapalı kalacağı sürenin uzamasından kaynaklı ücret alamama durumu ile karşılaşma olasılığı söz konusudur. Bu durumla ilgili MEB hızla bir çalışma yapmalı ve arkadaşlarımızın ücretleri MEB tarafından ödenmelidir.
  4. Eğitim yöneticilerinin liyakat değil de sendikal ve siyasal yakınlık gözetilerek atanmasının yarattığı olumsuz sonuçlar bilinmektedir. Eğitim yöneticilerinin yeniden görevlendirme sürecinde “yok artık” dedirtecek örnekler yaşanmaya devam etmektedir. Ordu’nun Gölköy ilçesinde vefa gruplarında görev alan 20 okul müdüründen sadece 1 tanesi yaptığı işten dolayı ilçe MEM tarafından ödüllendirilmiştir. Ödüllendirilen müdür malum sendikanın ilçe temsilcisidir. Bu durumun nedeni sorulduğunda, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün bu kişinin yeniden görevlendirilmesi için puana ihtiyacı olduğundan ödüllendirildiğini söylediği iddia edilmektedir. İddiaların doğru ise bu durumun kabullenilebilir bir tarafı yoktur. MEB, hızla bu konuyu soruşturmalı ve sonucu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmelidir. Yapılacak olan yönetici görevlendirmelerinde liyakat esas alınmalıdır.
  5. Yükseköğretim kurumlarında uzaktan eğitimle ilgili yaşanan sorunlar devam etmektedir. Materyal eksikliği ve yaşanan teknik sorunlardan kaynaklı öğrencilerin mağduriyeti devam etmektedir. Bununla birlikte üniversitelerin yapmış oldukları sınav planlamaları da öğrencileri ayrıca mağdur etmektedir. Son olarak Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin aynı güne 7 ayrı sınav planlamış olması anlatılmak isteneni olanca açıklığı ile ortaya koymaktadır. Uzaktan eğitime evden erişemeyen öğrencilerin de olduğu dikkate alındığında, yaşanan plansızlığın öğrencilerin akademik başarısı ve yaşantısı üzerinde ciddi olumsuz etkilere neden olacağı görülmektedir. MYK’miz, YÖK’ün uzaktan eğitim konusunda inisiyatif alması; yaşanan sorunların tartışılacağı ve çözüm üretilecek bilimsel bir çalışmayı acilen planlaması gerektiğini düşünmektedir.

NOT: Eğitim Günlükleri 1 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanmayacak, 02 Mayıs 2020 tarihinde Hafta Özeti 6 ile yayınına devam edecektir.

Kamuoyuna Saygıyla Sunarız

EĞİTİM SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu