Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 30

54

1 Mayıs yaklaşırken sendikalar da hazırlıklarını sürdürüyor. Sokağa çıkma yasağı uygulanacak olması nedeniyle iş yerlerinde yapılabilecek etkinliklerin daha öne çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Okulların ve üniversitelerin kapalı olmasının, eğitim ve bilim emekçilerinin 1 Mayıs hazırlığı yapmasına engel olmaması gerektiğini düşünmekteyiz. Tüm zorluklara ve güçlüklere rağmen 1 Mayıs’ı etkili ve güçlü şekilde kutlayacağımıza inanıyoruz.

Adana’da geçtiğimiz hafta, sokağa çıkma yasağının son günü çalışmak zorunda olan Suriyeli bir genç işçinin dur ihtarına uymadığı için vurularak öldürülmesinin acısını içimizde yaşıyoruz. Mücadelemiz, insan yaşamının bu kadar kolay sona erdirilemeyeceği bir gelecek içindir. Hiçbir gerekçe gencecik bir yaşamın aramızdan bir kurşunla alınmasını açıklayamaz.  Adana’da yaşanan olayla ilgili soruşturmanın acilen sonuçlandırılması ve sorumlularla ilgili gerekli işlemlerin tavizsiz yapılması insan yaşamının korunması açısından önemli olacaktır.

Bugünün Gündemi:

  1. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bugün (29 Nisan 2020) yaptığı basın toplantısında eğitim alanı ile ilgili açıklamalar yaptı. Okullar 31 Mayıs 2020 tarihine kadar kapalı kalacak. Salgın tehlikesi tam olarak ortadan kalkmadan okulların açılmaması olumlu olmakla beraber, uzaktan eğitime erişim ve kullanım konusunda ciddi önlemlerin alınmamış olması da yaşanan sorunların devam edeceği anlamına gelmektedir. MEB’in hızla, sendikalar başta olmak üzere, eğitim alanında bulunan tüm kesimlerle bir araya gelmesi ve süreci bu kesimlerle birlikte sürdürmesi gerekmektedir.
  2. BİLSEM öğretmenlerinin ücret sorunu devam etmektedir. BİLSEM yönergesinin 15. maddesine göre dersler öğrencinin örgün eğitim gördüğü saatler dışında hafta içi ve hafta sonu olarak planlanmaktadır. Dolayısıyla, BİLSEM öğretmenlerinin hafta sonu yaptığı dersler “rutin müfredat” kapsamında değerlendirilmek durumundadır. Bu nedenle BİLSEM öğretmenlerinin hafta sonuna gelen derslerinin ücretlerinin kesilmesi mümkün olmamasına rağmen, MEB tarafından 28 Mart 2020 tarihinde bazı faaliyetlerin durdurulmasına dönük karardan dolayı arkadaşlarımızın ücretlerinin ödenmemesi durumu oluşmuştur. MEB hızla bu durumu düzeltmeli ve BİLSEM öğretmenlerinin mağdur olmasını engellemelidir.
  3. 18 Mart 2020 tarihinde ataması yapılan arkadaşlarımızın göreve başlamak için bekleyişi sürmektedir. Bugün arkadaşlarımızın atamasının üzerinden 6 hafta geçmiş durumdadır. MEB, göreve başlatmak için okulların açılacağı tarihi işaret etmektedir. Milli Eğitim Bakanı tarafından okulların 31 Mayıs 2020 tarihine kadar kapalı kalacağı bugün (29 Nisan 2020) yapılan basın toplantısında açıklandı. Bu durum, arkadaşlarımızın mağduriyetinin bir süre daha devam edeceğini göstermektedir. Ataması yapılan arkadaşların okulların kapalı olduğu için göreve başlatılmaması kabul edilebilir bir durum değildir. MEB, arkadaşlarımızı acilen göreve başlatmalıdır.
  4. Salgınla ili gelinen aşama, önceden ertelenen YKS sınav tarihlerinin yeniden öne çekilmesi ile ilgili bir tartışma başlattı. Alınacak kararlarda ve yapılacak düzenlemelerde önceliğin öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığı olması gerekmektedir. Salgının seyrinin dünya genelinde nasıl olacağının bilinemediği bir dönemde, sınavların yeniden öne alınmasından sağlanabilecek bir fayda söz konusu değildir. Bu nedenle YÖK ve ÖSYM’nin sınav tarihlerini yeniden Haziran ayına almaması gerektiğini düşünmekteyiz.
  5. Van ilinde bir arkadaşımızın isminin EBA tarafından kabul edilmediği için sisteme girmesine izin verilmemesi 2020 yılından anlaşılır ve kabul edilebilir bir durum değildir. Jiyan isminin sistem tarafından kabul edilmemesi teknik bir hata değil de, yasaklı isimler listesinde bulunmasından kaynaklı bir durum ise yaşanılan büyük bir haksızlık ve hukuksuzluktur. İstenilen ismin dahi seçilememesini, bazı isimlerin yasaklı olmasını, ret ve inkâr politikalarını 12 Eylül döneminden hatırlamaktayız. Yaşanan durumla ilgili MEB’in bir inceleme yapması ve gerekiyorsa da soruşturma açması gerekmektedir.

Kamuoyuna Saygıyla Sunarız

EĞİTİM SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu