Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 26

72

Salgına karşı 31 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma “kısıtlaması” bu gece yarısı başlayacak. Bu sürenin salgının yayılmasını sınırlandırmada etkili olması için tüm işlerin durması gerekirdi. Ancak, siyasi iktidarın önceliğinin sermayenin gereksinimlerini karşılamak olmasından dolayı, pek çok iş kolu ve işletme bu kısıtlama kapsamı dışında tutularak, bu iş yerlerinde üretimin devam etmesine karar verildi. Emekçilerin yaşamları pahasına çalışmak durumunda kalmasını kabul etmemiz mümkün değildir. 1 Mayıs’a yaklaşırken, çalışmak durumunda kalan emekçiler ve krizden dolayı mağdur olan tüm toplumsal kesimlerle dayanışmamızı ve mücadelemizi birleştirmemiz gerekmektedir.

Yarın TBMM’nin açılışının 100. yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bayramın hemen öncesinde, infaz yasasından yararlanarak serbest kalan bir hükümlünün, 9 yaşında bir çocuğu katletmesi haberi ile sarsıldık. İnfaz yasasının bu haliyle yaratacağı olumsuzluklara ısrarla dikkat çekmeye çalışılmış ancak siyasi iktidar ve ortağı, yapılan eleştiri ve önerilere kulaklarını, gözlerini kapatmıştı. Katledilen çocuğumuzun yüzü gözümüzün önünden gitmeyecek.

Ceylan’a, yaşatamadıklarımıza, çocukluklarını yaşamasını sağlayamadığımız kendisi küçük, yüreği ve düşleri kocaman tüm çocuklara bir özür borcumuz var. Çocuklarımızın özgürce yaşayacağı, gülerek oynayacağı, güvenle geleceğe bakacağı bir dünya bırakmak için daha fazla çaba harcayacak ve mutlaka başaracağız. Ne kadar zor olsa da, egemenler ne kadar istemese de, engeller ne kadar büyük olsa da Eğitim Sen çocuklarımıza eşit ve özgür bir dünya yaratma mücadelesini ısrarla sürdürecektir.

Bu zor ve karanlık günlerden yarınlara umutlarımızı ve düşlerimizi taşımak için şubelerimiz yoğun bir faaliyet içerisinde. Tüm zorluklara ve sınırlılıklara rağmen çocuklara kocaman bir pencere açıyorlar. Şubelerimizdeki arkadaşlarımız, çocuklarımızın resimlerini, öykülerini, şiirlerini, şarkılarını ve kendilerini ifade etme yollarını dünyaya taşıyacaklar. Eğitim Sen, çocuklarımızın seslerinin ve ellerinin dünyamızı renklendirmesine küçük bir katkı sunacak.

Bugünün gündemi:

  1. Küçükçekmece Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu Müdürü Cemil Mutlu “vefa gruplarında” görevli bir okul müdürüydü ve maalesef 20 Nisan 2020 tarihinde korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdi ve eşi de hastanede tedavi görüyor. Başımız sağ olsun. Öncelikle, Cemil hocamızın yakınlarına ve sevenlerine sabır, eşine acil şifalar dileriz. Vefa gruplarında görevlendirilen MEB çalışanlarının yeterli sağlık teçhizatı olması gerektiği ve bu konu ile ilgili eğitim almalarının zorunluluğuna dikkat çekmiştik. Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şubemizin konuyu ısrarla takip etmesine, sorunun muhataplarına durumu iletmesine rağmen, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaşananlar ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek yerine sessiz kalmayı tercih etmiştir. Milli Eğitim Bakanı acilen virüs tanısı konulan MEB çalışanları ve özel olarak da vefa gruplarında çalışan arkadaşlarımızdan kaçına tanı konulduğunu ve alınan önlemleri açıklamalıdır. Salgınla etkili mücadele etmek için şeffaflık ve işbirliği kaçınılmazdır.
  2. Kamu yöneticilerinin tüm kesimlere eşit ve adil davranması gerekmektedir. Eğitim alanında siyasi iktidara yakın durarak, bunun sağladığı olanakları kullanan malum sendikaya sunulan ayrıcalıklara bir yenisi Adıyaman ve Bilecik’ten geldi. Kendisi dışında kimsenin maske, yardım kolisi vb. dağıtmasına izin vermemeye çalışan siyasi iktidar Adıyaman’da ve Bilecik’te bu yandaş yapının maske dağıtmasına izin vermiştir. Maskelerin nerede üretildiğini ve bu yapının maskeleri nasıl edindiğini sorgulamamız gerekmektedir. Bu malum yapı, maske dağıtımına il milli eğitim müdürlerinden başlayarak ve bununda fotoğraflarını yayınlayarak arkasındaki bürokratik desteği ifşa etmekten de geri durmamıştır. Söz konusu valilikler, bu maskelerin nereden ve nasıl edinildiğini kamuoyuna açıklamak durumundadır. Ayrıca, bu sendikaya sağlanan ayrıcalığın sorumluları (başta il milli eğitim müdürleri) hakkında da gerekli inceleme acilen başlatılmalıdır.
  3. MEB Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı, 21 Nisan 2020 tarihinde ilgili birimlere gönderdiği yazı ile Cumhurbaşkanlığından gelen “Normalleşme Planı” konulu yazıya 22 Nisan 2020 saat 11.00’e kadar yanıt istemiştir. Bu yazıya göre normalleşme aşamalara ayrılmış, her aşamanın zaman aralıkları belirlenmiş ve ilgili birimlerin her aşama için yapılması gerekenlerle ilgili görüşleri istenmektedir. Öncelikle bu kadar kısa süre içerisinde hazırlanacak bir planının sağlıklı olmayacağını ifade etmek gerekmektedir. Ancak, asıl önemli olan konu MEB’in, sendikalar başta olmak üzere, bu alanda bulunan toplumsal kesimlerle bir araya gelmeden ve tartışmadan oluşturacağı planın mutlaka eksikliklerinin olacağıdır. MYK’miz, MEB’e bu süreci işbirliği ve dayanışma ile sürdürme çağrısında bulunmaktadır.
  4. 18 Mart tarihinde ataması yapılan 20.000 öğretmen arkadaşımızın göreve başlamak için bekleyişi devam etmektedir. Bu gün arkadaşlarımızın atanmalarının üzerinden beş hafta geçmiştir. Her geçen gün arkadaşlarımızın mağduriyetini artırmaktadır. MYK’miz, MEB’e atanan öğretmenleri acilen göreve başlatma çağrısını yinelemektedir.
  5. Sendikamız tarafından açılan dava sonucunda yargı, ilçe milli eğitim müdürlüğünün üçüncü kişilerle protokol yapmasının hukuki dayanaktan yoksun olduğu için yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. MEB’in protokoller aracılığıyla, eğitim alanını sermayeye, dini vakıf ve derneklere açma çabasına karşı Eğitim Sen’in mücadelesi her alanda devam edecektir.

 

NOT: Eğitim Günlüğü 23 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmayacak, 24 Nisan 2020 günü yayınlanacaktır.

Kamuoyuna Saygıyla Sunarız

EĞİTİM SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

 

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu