Eğitim Sen MYK Üyeleri CHP’yi Ziyaret Etti

283

Genel Başkanımız Kamuran Karaca ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, bugün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret etti. Genel Sekreterimiz Sakine Esen Yılmaz, Genel Mali Sekreterimiz Mesut Fırat ve Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreterimiz İsmail Sağdıç’ın da katıldığı ziyarette CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya da hazır bulundu.

Görüşmede, sendikal çalışmalar ve etkinliklere yönelik baskı ve tehditler ile eğitimin gericileştirilmesi konularında yaşanan sorunlar ve bunların etkileri ele alındı. Eğitim Sen MYK üyeleri, bu konularda hazırlanan raporları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu.

Son dönemde yayınlanan Başbakanlık genelgesi ile Başbakanlığın kendisini Meclis’in yerine koyarak usulsüz bir biçimde yasa tarifi yaptığı, bu tarifle beraber Eğitim Sen üyelerine 5000’den fazla soruşturma açıldığı, 21 kişinin sürgün edildiği, son olarak Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan’ın da aralarında olduğu 16 kişinin açığa alındığı Eğitim Sen tarafından belirtildi. Bu baskı ve soruşturmaların hukuksuz ve muhalefeti susturmaya dönük olduğu karşılıklı olarak ifade edildi.

Görüşmede ayrıca, hükümetin kimi zaman vakıflar kimi zaman da müftülük gibi kurumlarla yaptığı protokoller aracılığıyla eğitimde tek tipleştirme ve Sünni İslamlaştırma politikaları ele alındı. Bunlara karşılık demokratik ve laik eğitim anlayışı konusunda işbirliği yapılacağı belirtildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün bu sorunları ulusal ve uluslararası platformlarda dile getireceğini ifade etti.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu