Diyarbakır’da Tutuklu Bulunan 10 Üyemiz Serbest Bırakıldı.

46

Diyarbakır’da sendikal faaliyetlere katılmak nedeniyle haksız ve hukuksuz biçimde gözaltına alınarak tutuklanan üyelerimiz Mehmet Atlıhan, Cihat Güney, Bozan Kaya, Zafer Sayın, Mehmet Şirin Kanat, Faruk Kılınç, Nihat Kıratlı, Adile Ekinci, Fatma Gülçiçek Arı ve Hüsret Selin Kanat dün (26.01.2017) akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Bu karar, uzun süredir sendikal faaliyetlerimizden “suç” yaratmak isteyenlere, sendikamızı ve üyelerimizi hedef gösterenlere, sendikal mücadelemizi karalama kampanyalarının hedefi haline getirenlere tokat niteliğinde bir yanıt olmuştur.

Aynı zamanda bu karar, hukukun kadük hale getirildiği bir dönemde, yürütülen soruşturmaların, ihraçların, açığa alma uygulamalarının haksız ve hukuksuzluğunu göstermesi açısından da oldukça önemlidir!

Demokrasilerin olmazsa olmazı en temel demokratik hakların kullanımını, sendikal hak ve özgürlükleri dahi “suç” olarak niteleyen, üyelerimizle ilgili yargısız infaza girişenler bilmelidir ki Eğitim Sen baskılara, tehditlere, karalama kampanyalarına asla boyun eğmemiş ve eğmeyecektir! Çünkü mücadelemiz emek, demokrasi ve barış mücadelesidir! Gücümüz de bu uğurda ilkeli ve haklı duruşumuzdan, örneğine az rastlanır dayanışma ilişkilerinden gelmektedir.

Eğitim Sen olarak, sendikal faaliyetleri nedeniyle iki gün önce İzmir’de gözaltına alınan 37 üyemizin ve halen tutuklu bulunan 19 üyemizin de serbest bırakılması, siyasi hesaplarla “suç” yaratma girişimlerinin son bulması ve sendikal hakların kullanımı önündeki engellerin kaldırılması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu