Cezaevlerinden Sessiz Bir Çığlık Yükseliyor!

33

Otuzdan fazla cezaevinde toplam 343 siyasi tutuklu, bedenlerini açlığa yatırarak hükümetin taleplerini duymasını, cezaevi koşullarını iyileştirmesini bekliyor. Açlık grevleri İzmir Şakran Cezaevi’nde 64. gününe girerken, siyasi iktidarın körlüğü yüzlerce insanın hayatını tehdit ediyor.

Cezaevlerinde insanca koşulların sağlanması amacıyla sesini ve taleplerini duyurmak isteyenlerin sessiz çığlığı duvarların ardına sıkıştırılmak isteniyor. Bu nedenledir ki cezaevlerinde yaşananlar, sadece belli bir siyasi görüşten olan kişileri değil, hak ve eşitlikten yana olan, yaşanacak olumsuz gelişmelerden kaygı duyan herkesi yakından ilgilendiriyor.

OHAL uygulamaları ile en temel hak ve özgürlüklerin dahi yok sayıldığı bir dönemde, toplumsal yaşamın dışına itilmiş cezaevlerinde darp, şiddet, çıplak arama, ayakta sayım, gece uykudan uyandırarak sayım, erkek gardiyanların kadın koğuşlarına zorla girmesi, görüşmelere getirilen engellemeler, görüş sürelerinin kısaltılması, avukat görüşlerinin sınırlandırılması ve hücre cezaları gibi yöntemlerin kullanılmasını cesaretlendirmiştir.

Bu nedenledir ki Eğitim Sen olarak, açlık grevleri sonucunda ölümler yaşanmasına asla göz yumulmaması açısından başta insan hakları örgütleri olmak üzere demokrasi mücadelesi yürüten herkesi duyarlı davranmaya çağırıyoruz. Yaşam hakkını tehdit eden böylesi önemli bir süreç karşısında hükümetin açlık grevindeki tutuklularla diyalog kanallarını acilen açmasını, cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesi için demokratik girişimlerde bulunmasını istiyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu