10 Ekim Ankara Katliamı Davasında İkinci Gün

37

Ankara Garı önünde, 10 Ekim 2015’te Emek Barış Demokrasi mitinginde IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 101 kişinin ölümüne neden olan canlı bomba saldırısının dün başlayan ilk duruşması bugün de devam etti.

Duruşmada daha önce itirafçı olduğu belirtilen ancak dün duruşmada bunu inkar eden Yakup Şahin’in diğer sanıklardan ayrı dinlenilmesi talebi kabul edildi. CMK ile zorunlu müdafi olarak atanan 2 avukat daha bugün çekildiklerini açıkladı. Sanık Yakup Şahin ile polis operasyonunda öldüğü belirtilen Mehmet Kadir Cabael’e atanan avukatlar çekildi. Ayrıca savcı DİSK, KESK, TMMOB, TTB, EMEP, CHP, HDP, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin müdahillik talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi. Duruşmaya yarın saat 10.00’da devam edilecek.

Kamu görevlilerinin yargılanmadığı davada 36 sanık hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası isteniyor. Ancak bunların yalnızca 15’i tutuklu, 4’ü tutuksuz, 16’sı da firari durumda. Mehmet Kadir Cabael ölü firari sanık olarak yer alıyor. Sanıkların 13’ü katliama doğrudan katıldıkları, 22’si ise sadece IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla yargılanıyor. Dosyanın kritik sanıklarından Yunus Durmaz, Halil İbrahim Durgun ve Mehmet Kadir Cebael operasyon sırasında kendilerini patlattıkları için öldü. Gaziantep Emiri olduğu belirtilen Yunus Durmaz’ın “kendini patlattığına” dair bir olay yeri tutanağı dosyada yok! Cebael’in ise nasıl öldüğü halen meçhul.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu