10 Ekim Ankara Katliamı Davası Görüldü

24

IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 101 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara katliamı davası 7-11 Kasım tarihlerinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kamu görevlilerine ilişkin dosyanın incelenmek üzere istenmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar veren mahkeme, bir sonraki duruşma tarihini 6-10 Şubat 2017 olarak belirledi.

10 Ekim Ankara katliamına ilişkin 7 Kasım 2016 Pazartesi günü başlayan duruşma, dünkü oturumla tamamlandı. Duruşmada sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından mağdur avukatları söz alarak, sanıkların birçoğunun sorulara örgütlü bir şekilde cevap vermediklerinin görüldüğünü ifade ettiler. “IŞİD gibi katliam örgütünü koruyan, soruşturmayan, araştırmayan, rahatlatan bütün kamu görevlilerinin davaya dahil edilmesini istiyoruz. Bu dava çözülmezse başka katliamlara da şahit olacağız” diyen mağdur avukatları başta Gaziantep ve Ankara Emniyeti yöneticileri olmak üzere ihmal ve sorumluluğu olan kamu görevlilerini de kapsayacak şekilde dosyanın kapsamına alınması gerektiğini belirtti.

Avukatlar, dosyada ismi geçen, olayın ölü failleri ve sanıklarla ilişkili çok sayıda kişinin bir kısmı IŞİD’le ilişkili olduğu bilinmesine rağmen soruşturmaya katılmadığına dikkat çekerek, dosyanın genişletilmesi görüşünü belirtti. Ayrıca Antep’te tutulan sanıkların kaçma ihtimaline karşı Ankara’ya nakledilmesi talep edildi.

Savcı İsmail Şafak ise mütalaasını “sanıkların tutukluluk hallerinin devamı”, “yakalama kararı olan sanıkların yakalama kararının devamı”, “ifadesi alınmayan sanıkların ifadelerinin alınması”, “Gaziantep’te bulunan sanıkların ifadesinin mahkeme huzurunda alınması” yönünde verdi.

Savcı mütalaasının ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme sanıklar için tutukluluk kararının devamına, Antep’te bulunan sanıkların mahkeme huzurunda dinlenmesine, çağrı üzerine gelmeyen tutuksuz sanıklar için tutuklama kararı verileceğinin ihtar edilmesine, tüm dijital materyallerin imajlarının alınarak bilirkişi incelemesine gönderilmesine, tutuklu sanıkların fotoğraflarının çekilerek bulunan diğer fotoğraflarla karşılaştırılması için bilirkişi incelenmesine gönderilmesine, sanıklar ve ölenlerin tüm ceza dosyalarının dosyaya eklenmesi talebinde bulunulmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma tarihini 6 Şubat 2017 olarak açıklayan mahkeme heyeti, müşteki avukatlarının kovuşturmanın genişletilmesi talebinin de yazılı iletilmesini istedi.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu