10 Ekim Ankara Katliamı Davası Başladı

10

IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 101 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara katliamı davası bugün başladı. Yoğun güvenlik önlemleri altında görülen duruşmada, CMK tarafından atanan avukatlar, sanıkları savunmak istemediklerini söyleyerek davadan çekildi. Duruşmaya yarın saat 10.30’da devam edilecek.

10 Ekim 2015 tarihinde KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen Emek Barış Demokrasi mitingine katılmak üzere Ankara Garı önünde toplananlara yönelik canlı bomba saldırısına ilişkin davanın ilk duruşması bugün görülüyor. Kamu görevlilerinin yargılanmadığı davada 35 sanık hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası isteniyor. Ancak sanıkların büyük kısmı yakalanamadığı için duruşmada 15’i tutuklu, 4’ü tutuksuz 19 kişi yargılanıyor.

Duruşmanın Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir hafta boyunca görülmeye devam etmesi planlanıyor. Saat 10.00’da başlayan duruşma, birleştirilen Ankara 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin salonunda görülüyor.

Yoğun Güvenlik Önlemleri Alındı

Duruşma öncesi sabah erken saatlerden itibaren Ankara Adliyesi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Adliye binasına girmek isteyenler ayrıntılı bir şekilde arandıktan sonra içeriye alındı. Duruşma öncesi Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralıların kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşgun, “Dava isterse 10 yıl sürsün. Biz adalet yerine gelmeyecek olsa da gelmeye devam edeceğiz. Ölen 101 cana bir sözümüz var. Çekilen acılar boşa olmasın diye. Gelmeyen adaleti oldura oldura getirmek için buradayız. Barışı da, adaleti de olduracağız.” diye konuştu.

Konfederasyonumuz KESK’in Eş Genel Başkanı Lami Özgen de, “Diktatörlüğe, savaşa karşı özgürlüğü, barışı savunan insanlara yapıldı bu katliam. Dün olduğu gibi bizi sindirmek isteyenler, gözdağı vermek isteyenler, katliam alanında gaz sıkanlar kameraların karşısında katliamı onaylayanlar, soruşturmaları kapatanlar bilsin: Adaletle yüzleşme hesabını harekete geçireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

Yoğun Katılım Oldu, Duruşma Salonu Yetmedi

Dışarıda yapılan açıklamaların ardından duruşma salonuna geçildi. Duruşmada iki salon birleştirilmesine rağmen, salon yetersiz kaldı. Çok sayıda kişi duruşmayı ayakta takip etmek zorunda kaldı. Salonda ses ve görüntü sistemlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle saat 10.00’da başlaması gereken duruşma 1 saat gecikmeyle saat 11.00’de başladı.

Duruşmayı Ankara, İstanbul, Balıkesir ve Mersin Baro Başkanlarının yanı sıra, katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralılar ile aralarında KESK, DİSK, TMMOB ve TTB başkanlarının da bulunduğu emek ve demokrasi güçleri de izliyor. Duruşmaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve MYK Üyesi Levent Tüzel, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekili geldi. 10 Ekim katliamında üyelerini kaybeden CHP Malatya İl Örgütü üyeleri de duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı izleyenler arasında Tunus Parlamentosundan milletvekili Ammar Amroussia ve BM İşkenceyi Önleme Komitesi Üyesi Radia Nasraoui de bulunuyor.

Jandarma Sanıklara Etten Duvar Ördü

Tutuklu 15 sanıktan 12’si (İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç, Mehmedin Baraç, Nihat Ürkmez, Hakan Şahin, Yakup Şahin, Yakup Karaoğlu, Metin Akaltın, Erman Ekici, Burak Ormanoğlu, Hacı Ali Durmaz) duruşma salonuna getirilirken, 3’ü (Abdülmüttalip Demir, Talha Güneş ve Abdulhamid Boz) SEGBİS sistemi ile bağlandı. Gaziantep Cezaevi’nde bulunan ve getirilmeyen 3 tutuklu sanığın en geç çarşamba günü Ankara’ya getirileceği öğrenildi.

Duruşma salonunda sanıklarla avukatlar arasına jandarma 2 sıra etten duvar ördü. Mağdur avukatları, sanıkları göremedikleri için duruma itiraz etti.

CMK’nin Atadığı Sanık Avukatları Çekildi

Duruşmada, CMK gereği zorunlu müdafi olarak sanıklara atanan avukatların tamamı, sanıkları savunmak istemediklerini beyan ederek davadan çekildiklerini açıkladı. Ankara Barosu, avukatların çekilmesiyle müdafisiz kalan sanıklar için yeni müdafiler görevlendirdi.

Ayrıca, Diyarbakır’da HDP mitingine yapılan saldırının sanığı İsmail Korkmaz’ın avukatı Orhan Şahin’in bu duruşmada da bir IŞİD’li sanığın avukatı olması dikkat çekti. Korkmaz, Diyarbakır patlaması davasında IŞİD ile bir ilişkisi olmadığını iddia etmişti. Avukatlar, itirafçı olan ve ailesiyle birlikte korumaya alınan sanık Y.Ş’nin diğer sanıkların arasında baskı görebileceğini belirterek diğer sanıklardan ayrılmasını talep etti.

Duruşmada, kimlik tespitlerinin ardından iddianamenin özet olarak okunmasına geçildi, daha sonra mağdur avukatları değerlendirmelerde bulundu.

Duruşmada Bulunmayan Sanıklar Hakkında Yakalama Kararı Çıktı

Duruşma yarın saat 10.30’da sanıkların dinlenmesiyle başlayacak. Bugün SEGBİS sistemiyle duruşmaya bağlanan 3 sanığın da Ankara’ya getirilmesine karar verildi. Ayrıca duruşmada yer almayan sanıklara ilişkin yakalama kararı çıktı.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu