YÖK’e Çağrımızdır! Taşeron İşçiler Dahil Tüm Yükseköğretim Personeli İdari ve Ücretli İzinli Sayılmalıdır!

474

Bilindiği üzere 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 hafta süreyle tüm yükseköğretim kurumlarında eğitime ara verilmiş ve sadece belirli koşulları taşıyan personele idari izin verilmesi sağlanmıştır.

Elbette toplumda panik yaratacak uygulamalar önlenmelidir ancak bilimin bizlere sunduğu gerçeklerle de gerekli önlemler alınmak zorundadır. Gerek Sağlık Bakanlığı gerekse hekimler tarafından yapılan açıklamalardan koronavirüs hastalığının bulaşma hızının oldukça yüksek olduğu anlaşılmaktadır.

Bu durum dikkate alındığında, yükseköğretim kurumlarının sadece dezenfekte edilmesi ya da gerekli hijyen koşullarının sağlanması için çalışma yürütülmesi değil, taşeron işçiler dahil olmak üzere tüm yükseköğretim personelinin de ücretli ve idari izinli sayılması, personelin idari izinli olduğu sürece dikkat etmesi gereken hususların hatırlatılması önemli olacaktır.

Kaldı ki üniversitelerde eğitim öğretime ara verilmiş olması nedeniyle ilgili personele kendi rızalarıyla yıllık izin kullandırılması konunun hassasiyetine uygun düşmemektedir. Bu nedenle YÖK, ülke genelinde alınan tedbirlerle uyumlu biçimde, bu tedbirleri kolaylaştıracak bir politika izlemelidir. İtalya’da gelinen durumun vahameti bu konuda ciddi bir uyarı olarak görülmelidir.

Eğitim Sen olarak YÖK’e çağrımız, üniversite hastaneleri dışında, eğitim öğretime ara verilen süre zarfında taşeron işçiler de dahil olmak üzere tüm yükseköğretim personelinin ücretli ve idari izinli sayılmasıdır. İdari izin verilecek personele, bu süre zarfında kişisel ve toplum sağlığı için alınması gereken önlemler hatırlatılmalıdır. Tüm yükseköğretim kurumlarının dezenfekte edilmesi ve hijyen koşullarının sağlanabilmesi için üniversitelere gerekli kaynak sağlanmalıdır.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu