Yaşamı Savunmaya, Barış İstemeye Devam Edeceğiz!

78

Kanal D’de 2016 Ocak ayında yayımlanan Beyaz Show’a Diyarbakır’dan telefonla bağlanan Ayşe Çelik öğretmen, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü bölgede yaşananlara dikkat çekmiş “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın!” diye feryat etmişti.

“İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” dediği için “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan Ayşe Öğretmen hakkında dava açılmıştı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Çelik’e verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.

“Oluk oluk kan akıtacağız’’ diyen erkek egemen zihniyetin zulmüne karşı, ‘’İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” diyen Ayşe Öğretmen için Anayasa Mahkemesi dosyayı gündemine alarak hukuku ve insan haklarını gözeten bir karar almazsa 6 aylık kızı Deran ile cezaevine girecek. Ayşe Öğretmen’in barış çağrısının suç olduğunu iddia etmek, hem evrensel insan haklarına hem ifade özgürlüğüne hem de toplumsal barışa aykırıdır ve bu kabul edilemez.

Kadınları, sokakta, iş yerinde, evde darp edenlerin, çocuk istismarcılarının, kadına şiddet uygulayanların ve kadın katillerinin cezasızlık ilkesi ile ödüllendirildiği ülkede, demokratik hakkını kullanarak duygularını dile getirmenin suç olarak nitelendirildiğini bir kez daha görmekteyiz.  Barışı savunmanın mahkûm edildiği ülkede, sadece hukuk değil vicdanlar da sarsılmıştır.

Çatışmaların yaşandığı, çocukların öldüğü, cenazelerin sokakta kaldığı, insanların evlerinden ve yaşadığı yerlerden göç etmek zorunda bırakıldığı temel insan haklarının ihlal edildiği bir dönemde Ayşe Öğretmen toplumun sessiz çığlığını kamuoyuna duyurarak insanlığın sesi olmuştur.

Bizler Eğitim Sen olarak, barışı ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu