Yargının Boğaziçi Eylemlerine Verdiği Hukuksuz Kararlar Kabul Edilemez!

127

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik polisin sert müdahalesinin ardından, 2 Şubat tarihinde Kadıköy’de öğrencilerin demokratik taleplerine destek vermek amacıyla yapılmak istenen kitlesel basın açıklaması yine polisin sert müdahalesine sahne olmuştu.

Demokratik hak kullanımının polisin plastik mermili, biber gazlı ve coplu müdahalesiyle engellenmesi ve basın açıklamasına katılmak isteyenlerin darp edilerek gözaltına alınmasının ardından yargıdan hukuk garabeti niteliğinde skandal kararlar geldi.

Gözaltına alınan 23 kişiden 2 öğrencinin Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın demokratik haklarını kullanmaları nedeniyle tutuklanması, hukukun yok sayılması açısından skandal niteliğindedir. Skandal niteliğindeki bir diğer karar da aralarında üyemiz Suat Bozkurt’un da bulunduğu 17 kişinin hakim karşısına dahi çıkarılmadan aldığı ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı kararlarıdır.

Söz konusu tutuklama kararlarıyla birlikte gözaltına alınmış kişilerin hakim karşısına dahi çıkarılmadan “konutu terk etmeme cezası”na mahkum edilmeleri açıkça hukuki değil, siyasi bir karardır.

Örneğin, kamu görevlisi olan, kaçma ya da delilleri karatma ihtimali olmayan üyemiz Suat Bozkurt hakkında hangi gerekçeyle konutu terk etmeme cezası verilmiştir? 2911 sayılı kanuna aykırı davranmak hangi hukuk ilkesi kapsamında tutuklama kararına gerekçe yapılabilmiştir?

Anayasa Mahkemesi’nin, konutu terk etmeme cezasına dair verdiği kararlarda, ev hapsi uygulamasının kişi güvenliği ve özgürlüğüne esaslı bir müdahale olduğunu, bu cezanın dahi ancak somut delillerle gerekçelendirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Ancak yargıç, konutu terk etmeme cezasında da tutuklama kararlarında da hukuku aleni biçimde yok saymıştır!

Eğitim Sen olarak, demokratik haklarını kullananlara yönelik yargının orantısız ve ağır cezalar vermesini kabul etmediğimizin bilinmesini istiyoruz. Tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını, üyemiz Suat Bozkurt’un da aralarında bulunduğu 17 kişiye verilen “konutu terk etmeme cezası”nın ve “yurt dışına çıkış yasağı”nın kaldırılmasını talep ediyor, hakimleri hukuka uygun hareket etmeye davet ediyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu