Üniversiteler Arası Kurul Para Kazanma Derdine Düştü!

31

Üniversiteler Arası Kurul’un daha önce ücretsiz olan doçentlik başvurularına 900 TL’lik ücret koşulu getirmesi, kamu kurumlarına sirayet eden şirket yönetme aklının bir uzantısı olmuştur. Her sınavı gelir kapısı haline getiren bu yönetim aklının, doçentlik başvurularına da yönelmesi kabul edilemez bir uygulamadır.

Üstelik doçent adaylarının çözüm bekleyen fazlasıyla sorunu bulunmaktadır. Bu sorunlara çözüm üretmek yerine, aklı kar-zarar mantığıyla çalışan ve kamu yönetiminin temel ilkelerini yok sayanlar, sadece sorunların sayısını arttırmaktadır.

Hâlbuki doçentlik unvanı aldığı halde doçentlik kadrosu bekleyenler, jürilerin objektiflikten ve tarafsızlıktan uzak, tamamıyla siyasi nedenlerle yaptığı değerlendirmeler, sürekli değiştirilen kriterler, niteliğe değil fazla yayına indirgenmiş koşullar ve bu koşulların neden olduğu atıf çeteleri tüm yakıcılığıyla karşımızda durmaktadır.

Eğitim Sen olarak temel talebimiz, öncelikle doçentlerin ve doçent adaylarının sorunlarına çözüm üretilmesi, başvuru ücretinin kaldırılması ve alınacak kararlarda konunun öznelerinin ve sendikaların iradesine başvurularak şirket mantığıyla yönetim usulüne son verilmesidir. Aksi halde sorunlar, içinden çıkılamayacak boyutlara ulaşacaktır.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu