Tacizi Açığa Çıkaranları Değil, Tacizcileri Cezalandırın!

44

2016 yılında Elazığ Arıcak Çok Programlı Lisede okul müdürünün 4 kız öğrenciyi taciz ettiği üyelerimiz tarafından açığa çıkarılmıştı. Kız öğrencilerin okul müdürü tarafından taciz edildiklerini rehber öğretmenine söylemesi üzerine soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sırasında okul müdürünü açığa almak yerine adeta ödüllendirir gibi merkezi bir okula görevlendiren Milli Eğitim Müdürlüğü, tacizi açığa çıkaran üyelerimizi hedef göstermiştir.

16.03.2017 tarihinde üyelerimiz Sema Ergin, Filiz Demir ve Eyüp Aran bu soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır. Halen gözaltında olan üyelerimiz biran önce serbest bırakılmalıdır. Tacizi açığa çıkaran üyelerimizin değil tacizci okul müdürü cezalandırılmalıdır.

Türkiye’de çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerin aksine yaygın ve sistematik olarak işleniyor. AKP hükümeti süresince toplumsal cinsiyet algısı giderek geleneksel, eril ve cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışta derinleştiriliyor. Kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve okullarda taciz edilen öğrenciler her geçen gün artarken hükümet, istismarcıların yanında olan ve istismarın üstünü örtüyor.

Çocukların, en korunaklı olması gereken yer olan okullarda, yurtlarda, eğitim kurumlarında son zamanlarda sıklıkla bu ve benzeri olayların yaşandığına tanıklık ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı AKP’nin cinsiyetçi politikalarını istikrarla hayata geçirirken eğitim kurumlarını taciz ve istismarın yaygınlaştığı yerler haline getirdi.

Eğitim Sen olarak, eğitim kurumlarında yaşanan istismar, taciz ve şiddete hiçbir zaman seyirci kalmadık, kalmayacağız. Yıllardır yürüttüğümüz kadın özgürlük mücadelesi ile kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve çocuk istismarlarının üstünün kapatılmasına ve meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu