Roboski Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!

81

28 Aralık 2011 tarihinde, bundan tam altı yıl önce, Roboski’de çoğu 15-20 yaşları arasındaki 34 yurttaşımız savaş uçakları ile katledildi!

O günden bugüne adalet, hayatın yakıcı gerçekleri ile sınırların yapaylığı arasındaki o ıssız boşlukta tüm donukluğuyla asılı durmaktadır! Ne sorumluların yargılanacağına dair verilen sözler tutuldu, ne de sorumlular ortaya çıkarıldı!

Bunlar da yetmezmiş gibi ailelere tazminat ödeneceği söylenerek gencecik insanların hayatları verilecek üç beş kuruşa indirgenmek istendi. Bırakalım suçluların ve sorumluların açığa çıkarılıp yargılanmasını, Roboski ile katliam kelimelerinin yan yana getirilmesi yasaklandı. Her katliamda olduğu gibi failler, dosyalardaki “gizlilik” kalkanının altına alındı! Cezasızlık, ört bas etme, unutturma mekanizmaları bir bir devreye sokuldu.

Halbuki Roboski utancıyla yüzleşmek ve sorumlularından hesap sormak yeni katliamların ve cinayetlerin önüne güçlü bir set örebilirdi. Ancak savaştan, acıdan ve göz yaşından beslenenler zihinlerimizde bir katliamın daha yer etmesinde hiçbir sorun görmedi.

Eğitim Sen olarak, sürekli vurguladığımız üzere bu topraklarda daha fazla kan ve gözyaşına değil, demokratik, eşit, özgür ve barış içerisinde yaşama ihtiyaç duymaktayız. Altıncı yıldönümü vesilesiyle, Roboski katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, halkların birlikte yaşama umudunu yok etmeye çalışanlara karşı tüm gücümüzle emek, demokrasi ve barış mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu