Roboski, 9 Yıldır Dinmeyen Acının Adıdır!

77

Dile kolay, bugünden tam dokuz yıl önce, evinin geçimini sağlamak için sınırları aşan 34 yurttaşımızın gencecik bedenleri savaş uçaklarından atılan bombalar ile parçalandı, cenazeleri bin bir güçlükle katırlar üzerinde taşındı. O görüntülerin hafızamıza kazındığı gün, Roboski tarifi zor bir acının adı oldu.

Aradan geçen dokuz yıllık süre zarfında, iktidarın kan pazarlığı arzusuna, dosyalardaki “gizlilik” kalkanına, cezasızlık politikasının en uç örneklerine ve Roboski ile katliam kelimelerinin yan yana getirilmesinin yasaklanmasına tanık olduk. Sorumluların korunduğu, ört bas etme ve unutturma mekanizmalarının had safhaya çıkarıldığı 9 yılda, adaletin terazisi un ufak oldu. O günden bugüne adalet, hayatın yakıcı gerçekleri ile sınırların yapaylığı arasındaki o ıssız boşlukta tüm donukluğuyla asılı kaldı!

Biliyoruz ki Roboski ile yüzleşmek, evlatlarını, eşlerini, ailelerini yitirenlerin gözlerinin içine gönül rahatlığıyla bakabilmekten geçmektedir. Barışın ve adaletin filizlenmesinin yolu, savaşın ve katliamların bu topraklara ektiği acılarla sahici biçimde yüzleşebilmekle mümkündür. Yeni katliamların önüne geçmek, insanlığın ortak değerlerine hayat verebilmek cezasızlık ve ört bas etme politikalarına karşı güçlü bir mücadeleyi zorunlu kılmaktadır.

Eğitim Sen olarak, sürekli vurguladığımız üzere bu topraklarda daha fazla kan ve gözyaşına değil, demokratik, eşit, özgür, adil ve barış içerisinde bir yaşama ihtiyaç duymaktayız. Toplumsal hafızamız, yeni katliamları kaldıramayacak kadar dolmuştur.

Bu gerçeği egemenlerin ve savaş çığırtkanlarının yüzlerine vurması gerekenler ise emek, demokrasi ve barış mücadelesinin ön saflarında yer alan emekçilerdir. Bu nedenle yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, halkların birlikte yaşama umudunu yok etmeye çalışanlara karşı tüm gücümüzle emek, demokrasi ve barış mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu