Öğretmenlere Hakaret Eden ve Anayasal Haklarını Kullanmasını Engelleyen Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü’nü Şikâyet Ettik

433

Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı’nın üyelerimizin de aralarında olduğu müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere ve Türk Tabipler Birliği’ne yönelik mesajları birçok medya organında haber konusu olmuştu. Bu mesajlarda Hayrettin Balcı öğretmenlere “Sosyal medyaya girecekseniz emekli olun.” ve “Değerli arkadaşlar; özellikle öğretmen sayısı yüksek okullarımızdaki bir kısım öğretmenler sosyal medyada (Facebook, Twitter ve İnstagram vb.) siyasi içerikli paylaşımları yapmaktan hoşlanıyorlarsa, daha rahat kinlerini kusmaları açısından ivedilikle emekli olmalarında yarar var. Hiç değilse bu milletin evlatları bu virüslerden kurtulmuş olur diye düşünüyor iyi akşamlar diliyorum.” demektedir. Ayrıca Balcı’nın Türk Tabipler Birliği’ne yönelik “şerefsiz terör örgütü” biçimindeki sözleri de haber konusu olmuştur.  Balcı bu sözleri için kendisine soru soran basın mensuplarına sosyal medya kullanımı için öğretmenleri uyardığını, kendisinin de dikkat etiğini, Türk Tabipler Birliği’ne yönelik sözleri için ise devlet memuru olduğunu, demeç vermek istemediğini belirtmiştir.

Bu mesajları nedeniyle Balcı hakkında Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü örgütlenme alanında bulunduğu için Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şubemiz, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyette bulunmuştur. Şikâyette söz konusu mesajlar görevin yapılması sırasında sosyal medyayı kullanan öğretmenlerin zararını hedef tutan davranış kapsamına girdiğinden Balcı’nın 657 sayılı yasanın 125/D-ı maddesi uyarınca kademe ilerlemesinin durdurulması cezasıyla cezalandırılması ve Balcı’nın 657 sayılı yasanın 8. maddesinde öngörülen görevin iş birliği içerisinde gerçekleştirme yükümlüğünü bu aşamadan sonra yerine getiremeyeceği,  emrinde çalıştığı öğretmenlere virüs diyerek,  anayasal bir hak olan sosyal medya kullanımına emekli olma gibi engeller getirerek amirlik yetkisini kötüye kullandığı, çalışma barışını bozduğu, yıprandığı, yönetici olmanın koşullarını kaybettiği belirtilerek yöneticilik görevinin üzerinden alınması talep edilmiştir.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu