Merkez Kadın Sekreterimiz Ebru Yiğit Derhal Serbest Bırakılsın

49

Ülkemizde yıllardır uygulanan, 15 Temmuz sonrasında belirgin bir şekilde artan baskıcı, otoriter ve anti demokratik uygulamalar artarak sürmektedir. İktidarın baskı ve tehditleri karşısında direnen, işi, ekmeği ve hakları için direnen emekçilerin ve onların örgütlü olduğu sendikaların mücadelesi hukuksuz uygulamalarla bastırılmak istenmektedir.

Merkez Kadın Sekreterimiz Ebru Yiğit Almanya Öğretmenler Sendikası (GEW) Kongresi için yurt dışında olduğu bilinmesine rağmen, geçtiğimiz hafta evi basılmış ve suçlu gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Merkez Kadın Sekreterimiz  gözaltına alınacağını bilmesine rağmen herhangi bir endişesi olmadığı için 21 Mayıs tarihinde Türkiye’ye dönmüş ve gözaltına alınmıştır.

Hükümetin kendisi gibi düşünmeyen, haksızlıklar karşısında sesini yükseltenlere karşı gösterdiği tahammülsüzlük son dönemde öylesine artmıştır ki, iktidarın ve onun uzantılarının pervasız saldırıları örgülü ve muhalif kimliği ile bilinenlere yönelmiş durumdadır. OHAL hukuksuzluğunun arkasına sığınılarak yapılan polis baskınları ve gözaltılar söz konusu baskınların biçimi, tamamen haklı mücadelemizi yıpratmaya ve kamuoyunun kafasında soru işaretleri oluşturmaya yöneliktir.

Siyasi iktidar ve onun denetimindeki emniyetin hukuksuz uygulamalarını kabul etmek mümkün değildir. Eğitim Sen’i iktidarın belirlediği sınırlar içinde hapsetmeye, hizaya getirmeye çalışanlar büyük bir yanılgı içindedir. Kamuoyu Eğitim Sen’i de, yürüttüğü kadın mücadelesini de gayet iyi tanımaktadır. Demokrasi ve hukuk devleti ancak bizim mücadelemizle bu ülkeye gelecektir. Ebru Yiğit derhal serbest bırakılsın.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu