KYK’daki Sürgünlere Son Verilmeli, Kimse Mağdur Edilmemelidir!

245

Bilindiği üzere 27 Mart 2015 tarihinde 638 sayılı “Gençlik Ve Spor Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname”de yapılan bir düzenleme ile Kredi Yurtlar Kurumu’nun örgütlenme yapısında değişikliğe gidilmiştir.

Yapılan değişik neticesinde KYK bünyesindeki 20 Bölge Müdürlüğü kaldırılmış ve 1 Ocak 2016’dan itibaren 81 İl Müdürlüğü oluşturulmuştur. Ancak 81 İl Müdürlüğü bünyesinde çalışacak olan yeterli personel ihtiyacı giderilmeden hayata geçirilen bu dönüşümün faturası emekçilere kesilmek istenmektedir.

Plansızca gerçekleştirilen bu düzenleme neticesinde yüzlerce emekçi rızası olmadan farklı illere, kadrolarına uygun olmayan pozisyonlara görevlendirilmiştir. Emekçilere yaşatılan bu hukuksuzlukla, teknisyen kadrosundaki bir kişi muhasebeci kadrosuna süresi belirsiz biçimde görevlendirilebilmiştir. Üstelik bu görevlendirmelerin belirsizliği, KYK emekçilerine gönderilen tebligatlarda “ikinci bir emre kadar” biçiminde tarif edilmiştir. Birçok emekçi ise “sağlık raporu alırsanız daha uzak bir ile süreriz” denilerek tehdit edilmiştir.

Eğitim Sen olarak, KYK emekçilerinin görevlendirme adı altında sürgün edilmelerine yol açan bu uygulamayı TBMM gündemine taşıyacağımızın ve Genel Müdürlük düzeyinde görüşme talebinde bulunarak emekçilerin mağduriyetlerini gidermek için adımlar atacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu kapsamda;

  • KYK emekçilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi,
  • Çalıştıkları yerlerde kalmalarının sağlanması,
  • Görevlendirmelerin tehditle ve ayrımcılıkla değil, emekçilerin rızasının aranarak yapılması,
  • Görevlendirmelerin kadroya uygun pozisyonlara ve hukuki sınırlar kapsamında yapılması,

temel talebimizdir.

Farklı sendikalara üye olan çok sayıda KYK emekçisinin de bu dönüşüm sonrasında mağduriyet yaşaması nedeniyle, eğitim iş kolundaki diğer sendikaların da kendilerini konunun tarafı olarak görmeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu