Kaymakamların İlçe Seçim Kurulunun Görev Alanına Müdahale Etmesi Suçtur

1528

14 Mayıs Pazar günü, sadece siyasi tarihimiz için değil yarınlarımız açısından da hayati önemde olan, demokrasinin yeniden filizlenmesini sağlayacak bir seçime sahne olacaktır.

Toplumdaki kutuplaşmanın, ekonomik sorunlarımızın, liyakatsizliğin, haksızlıkların, hukuksuzlukların, baskıların ve en önemlisi irademizin yok sayılmamasının yolu seçimin güvenli biçimde gerçekleşmesiyle mümkün olacaktır.

Özellikle son günlerde siyasi iktidar çevrelerinden yapılan ve toplumun üzerine seferber edilen korku iklimini derinleştirmeyi hedefleyen açıklamalar, elbette ki demokrasi kültürüne sahip çıkanlar tarafından boşa çıkarılacaktır. İçişleri Bakanlığı bünyesinde hukuksuzca oluşturulan seçim takip sistemi YSK tarafından reddedilse de kimi Kaymakamlıklar bünyesinde söz konusu programın işletilmek istenmesi, kamu görevlilerinin seçim güvenliğini riske atacak biçimde ve “298 sayılı seçimlerin temel hükümleri hakkındaki kanuna” aykırı olarak görevlendirilmeleri, yandaş medyanın olası manipülatif yayıncılığı gibi sayısı arttırılabilecek çok sayıda girişim de yine demokrasiye sahip çıkanların emekleriyle boşa çıkarılacaktır.

Eğitim Sen olarak, seçim güvenliğini riske atacak tüm hukuksuz uygulamaların takipçi olacağımızı ifade ediyoruz. Sandık kurullarında görevli olan ya da müşahitlik yapacak olan tüm eğitim ve bilim emekçilerine çağrımız, 14 Mayıs günü çocuklarımıza, öğrencilerimize karşı taşıdığımız sorumluluğu unutmamaları ve demokrasiye sahip çıkmalarıdır.

Biliyor ve inanıyoruz! Demokrasi sadece seçimlerden ibaret değildir! Ancak, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu demokrasiye kavuşması, seçimin güvenli biçimde yapılabilmesinden geçmektedir.  Bu nedenle herkesi oyunu kullanmaya ve oylarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu