Haymana’da Öğrencilere Yönelik Cinsel İstismar İddiaları Ciddiye Alınmalı ve Soruşturulmalıdır!

22

2016 Mart ayında Karaman’da yaşanan çocuk istismarının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmiş olmasına rağmen, ülkenin dört bir yanından çocuk istismarına ilişkin haberler gelmesiyle, çocuk istismarını engellemeye yönelik politikalar geliştirmesi gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çocuk istismarına ilişkin yasaların yeterli olduğunu iddia etmiş ve çözüm olarak çocuklara “mahremiyet eğitimi” verilmesi gerektiğini savunmuştur. Türkiye’de çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerin aksine yaygın ve sistematik olarak sürmektedir.

Pozantı, Ensar Vakfı, İzmir, Gerger ve Adıyaman olmak üzere yaşanan cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamalar, cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açarken, kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamları iktidarın cinsiyetçi politikalarından ayrı ve bağımsız düşünmek mümkün değildir.

Ankara Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’ne 2014 yılında atanan Okul Müdürü S.K’nın öğrencilere okul pansiyonunda öğrencilere cinsel taciz ve cinsel istismarda bulunduğu iddiası olmasına rağmen, iddialara yönelik hiçbir araştırma yapılmadan okul müdürünün serbest bırakılması ve savcılık tarafından dosya ile ilgili olarak gizlilik kararı alınması büyük bir skandaldır.

Çocuk istismarı gibi son derece hassas ve kamuoyunda infial yaratan bir konuda sorumluları aklamaya ve korumaya yönelik olarak gösterilen her tavır, Türkiye’de çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının neden bu kadar arttığını açıklamaktadır.

Eğitim Sen olarak, istismara uğrayan çocukların iddialarının ciddiyetle ele alınmasını,  sorumluluğu olan tüm kişi ve kurumlar hakkında soruşturmanın gizli değil, açık olarak yapılmasını talep ediyor, çocukların istismar edilmesine neden olanlar, gerçekleri gizlemeye çalışanlar ve onları koruyanların peşini bırakmayacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu