Gözaltına Alınan Üyelerimiz Serbest Bırakılsın, Tacizciler Cezalandırılsın!

69

2016 yılında Elazığ Arıcak Çok Programlı Lisede 4 kız öğrencinin okul müdürü Abdulselam Sert tarafından taciz edildiklerini sendikamız üyesi olan Rehber öğretmenine anlatması üzerine soruşturma başlatılmıştır. Başta rehber öğretmeni olmak üzere konu hakkında öğrencilerden gelen şikâyeti dinleyen üyelerimiz hem insan olmanın hem de öğretmen olmanın gereğini yerine getirmiş ve tacizin üstünün örtülmesine izin vermemiştir. Soruşturma devam ederken okul müdürünün üyelerimize dönük sistematik baskısı ve tehditleri devam etmiştir. Bu tehdit ve baskı karşısında üyelerimizin güvenliği için hiçbir adım atmayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürünü açığa almak yerine adeta ödüllendirir gibi merkezi bir okula görevlendirmiştir. Bu tutumu ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, tacizi açığa çıkaran üyelerimizi hedef gösterirken tacizcileri ise cesaretlendirmiştir.

Bu da yetmezmiş gibi 17 Mart tarihinde üyelerimiz Sema Ergin, Filiz Demir ve Eyüp Aran bu soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır. 11 gündür gözaltında olan üyelerimiz hala savcılığa çıkarılmayarak tacizi açığa çıkardıkları için hukuksuz ve uzun gözaltı ile cezalandırılmaktadır. Buradan soruyoruz tacizi açığa çıkaran üyelerimiz gözaltına alınırken öğrencileri taciz eden okul müdürü hakkında neden hiçbir işlem yapılmıyor?

AKP hükümetinin başta Pozantı, Ensar Vakfı, İzmir, Gerger olmak üzere ülkede yaşanan cinsel istismarın üzerini örtmeye yönelik açıklamaları, cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açarken, kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamlar AKP’nin cinsiyetçi politikalarından bağımsız değil. 2016 yılında;

  • 368 kız çocuğu cinsel istismara uğradı.
  • Cinsel istismara uğrayan kız çocuklarının % 3’ü engelliydi.
  • Cinsel istismarların % 59’u okullarda yaşandı.

Çocukların okullarda, yurtlarda ve eğitim kurumlarında taciz ve cinsel istismara maruz kalmasının tesadüf olmadığını bir kez daha tescillemiş oldu Arıcak’ta yaşananlar. Milli Eğitim Bakanlığı AKP’nin cinsiyetçi politikalarını istikrarla hayata geçirirken eğitim kurumlarını taciz ve istismarın yaygınlaştığı yerler haline getirdi. Öyle ki tacizciler serbest, tacizi açığa çıkaran öğretmenler gözaltında.

Buradan başta AKP Hükümeti olmak üzere Mili Eğitim Bakanlığı’na hatırlatmak isteriz ki,  Türkiye’nin imzaladığı Çocuk Hakları sözleşmesinin 19’uncu maddesine göre ‘’çocuğun yetiştirilmesinden sorumlu olanlar, bu haklarını çocuklara zarar verecek şekilde kullanamazlar. Devlet çocuğu anne-babanın ya da çocuğun bakımından sorumlu başka kişilerin her türlü kötü muamelesinden korumak, çocuğun istismarını önlemek ve bu tür davranışlara maruz kalan çocukların tedavisini amaçlayan sosyal programlar hazırlamakla yükümlüdür.’’ Üstünü kapattığınız, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ dediğiniz her istismar ve taciz ile bu suça ortak oluyorsunuz.

Buradan bir kez daha ifade etmek isteriz ki biz Eğitim Sen olarak; cinsel istismar, taciz ve tecavüze hiçbir zaman seyirci kalmadık, kalmayacağız. Tacizi meşrulaştırarak toplumu çürüten politikalarınız ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Baskı, gözaltı ve tutuklama ile bizleri yıldırıp tacizi ve cinsel istismarı meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. Çünkü bizler erkek egemen sistemin ikiyüzlü ahlak anlayışı ile değil laik, bilimsel, anadilinde eğitimi savunan ve ahlakı vicdanı ile tarttan eğitimcileriz. Dün olduğu gibi bugün de taciz, tecavüz ve cinsel istismar karşısında susmadık, susmayacağız.

Gözaltına alınan üyelerimiz derhal serbest bırakılsın.

Tacizi açığa çıkaranlar değil tacizciler cezalandırılsın.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu