Adım Adım Şeriata Gitmeye İzin Vermeyeceğiz

35

Erkek egemen düzende tek derdi aileyi korumak olan AKP, gece gündüz çalışarak kadınların medeni kanundan kaynaklı haklarını gasp etmenin derdinde. Daha önce Meclis Boşanmaları Araştırma Komisyonu ile imamları aile danışmanı olarak istihdam etmeyi öneren erkek aklı şimdi de imam ve müftülere nikah kıyma yetkisi vererek kadını eşit vatandaş yapan Medeni Hukuk yerini Şer’i Hukuk’a bırakmaya niyetleniyor.

Başbakan Yıldırım’ın “devrim” diye açıkladığı imamlara ve müftülüklere nikâh kıyma yetkisi verilmesi kararı, AKP’nin topluma kabul ettirilmeye çalıştığı dini kodları sosyal hayatın içine sokma politikasıdır.

Yasal olarak Belediyelerde kıyılan nikâhta,  nikâh memurunun insanların haklarına müdahale hakkını bulunmadığı için sadece nikâhı kıyıyordu. Fakat imam ve müftüler, insanların evlerinin içine, sosyal hayatlarına bir şekilde temas ettikleri için ikna edici girişimler olacak ve kadınların kararını etkileyen rol oynayacaklardır.

Aile içi şiddet bu kadar artmışken ve çocuk yaşta evlilikler hızla çoğalıyorken şu soruları sormadan duramıyoruz:

  • Resmi nikâh kıyma ihtiyacı nereden ortaya çıktı?
  • Ülkede nikâh kıyacak birini bulamayan mı var?
  • Evlenme yetkisi verilen dini kurumlara boşanma yetkisi de verilecek mi?

Yine AKP’nin mevcut politikalarından yola çıkarak bu sorulara cevap bulmakta da zorlanmıyoruz. Medeni Hukuk’a göre 18 olan evlilik yaşı yok sayılıp, resmi nikâhı “tercih” haline getirilirken imam nikâhını özendirecek bu uygulamalar kuşkusuz AKP’nin ideolojik ihtiyaçlarının ürünü. Üstelik çocukları istismarcıları ile evlendirmek ve aynı anda birden fazla evlilik yapmak için nikah memuru bulamadıkları da bir gerçek. Kadın için boşanmayı zorlaştırırken erkekler için kolaylaştıran meclis komisyon önerilerinden bir sonraki adımın boşanmak için erkeğin üç kez ‘Boş ol’ demesinin yeterli olacağı düzenlemelerin yapılacağından maalesef kuşkumuz yok.

4+4+4 sistemi ile örgün eğitimdeki kız çocuklarının sayısında ciddi düşüş yaşanması ve örgün eğitimin dışına çıkan kız çocuklar ile erken yaşta evliliklerin sayısı artmıştır. TÜİK verilerine göre, Türkiye’deki çocuk gelin sayısı 181 bini aşmışken, dini nikâh ile birlikte evlilik yaşı tutmayan çocukların dini kurallara göre kolayca evlendirilmesinin önü açılmaktadır. Çocuk istismarında evlilik yoluyla istismarı suç olmaktan çıkararak istismarcıları ödüllendirmek isteyen AKP, çocukların istismarcıları ile evlenebileceği uygulamaları hayata geçirme peşinde.

Eğitim Sen olarak, kadınların medeni kanundan kaynakları haklarının gasp edilip şeri hukuk içinde yok sayılmasına ve çocuk yaşta evlilikler ile çocukların en temel haklarının ellerinden alınmasına karşı dün olduğu gibi bugünde mücadele etmeye devam edeceğiz.Tecavüzü normalleştiren ve çocukları istismar eden çürümüş erkek egemen sisteme ve temsilcilerine rağmen çocuklar başta olmak üzere kadınlar ve tüm ezilenler için yaşanabilir bir dünya kurma mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu