Açtığımız Davada Danıştay Savcılığı “Çekilme Kararı Hukuksuzdur” dedi.

1852

11 Mayıs 2011 tarihinde, İstanbul’da Avrupa Konseyi toplantısında imzaya açılan ve Türkiye’nin ilk imzacı ülke olduğu “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele” hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle, Türkiye’nin çekildiği açıklandı. Ardından 30 Nisan 2021 tarihli Resmî Gazete’de Sözleşme’nin 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlükten kaldırıldığı duyuruldu.

Sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana etkin uygulanması için kararlı mücadelemizden asla vazgeçmediğimiz gibi çekilme kararına karşı da yaşamın her alanında “İstanbul sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz!” demeye devam ettik. Danıştay’da görülen dört duruşmada olduğu gibi Eğitim Sen olarak çekilme kararının hukuksuz olduğu ve iptali talebiyle açtığımız davada da Danıştay Başsavcılığı tarafından “çekilme kararının hukuksuz olduğu ve iptali gerektiği” ile ilgili görüş belirtilmiştir.

Eril şiddetle mücadele için bütüncül politikalar geliştirilmesini gerektiren, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyor, Danıştay tarafından hukuksuz çekilme kararının iptal edilmesini istiyoruz.

İstanbul Sözleşmesinden, Haklarımızdan, Hayatlarımızdan Vazgeçmiyoruz!

Görüş yazısını görmek için tıklayınız.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu