Trabzonspor Başkanı İstifa Etmelidir!

13

AKP’nin kadınları ikincilleştiren, onları eve hapsetmeye ve bir birey olarak değil ailenin bir parçası olarak metalaştırmaya hizmet eden politikaları sosyal siyasal toplumsal yaşamda kadına yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı söylem ve eylemlerin artmasına neden olmaktadır. Bir yandan örgütlü kadınlar hapse atılmakta ve tutuklanmakta, diğer yandan Dilek Doğan da olduğu gibi polis kurşunu ile evinde infaz edilmektedir. Bütün bunlardan güç alan kimi şahıslar kadınlara yönelik ağızlarına her geleni söyleme cüretini kendilerinde bulabilmektedir.

Kadınları aşağılayan, şiddet uygulayan ve nihayetinde öldüren cinsiyetçi anlayışın son örneği, spor camiasında kendini göstermiştir. Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Gaziantepspor maçının ardından yaptığı açıklamada, “Trabzonspor sevdalılar müsterih olsun, daha bizim çekeceğimiz bir şey kalmadı. Öleceksek de adam gibi öleceğiz, kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya da kimsenin gücü yetmez.” diyerek kendi acizliğini kadınlara yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı söylemlerle örtmeye çalışmıştır.

Ülkemizde çok acı örneklerini yaşadığımız kadına yönelik şiddet, bu şahıs gibi cinsiyetçi ve ayrımcı düşünen ve bu düşüncelerini de pervasızca söyleyenler tarafından kışkırtılmaktadır. Kadına yönelik şiddet bu karanlık kafalar nedeniyle artmaktadır.

Yine başka bir spor müsabakasında, şişme kadına sarılı bayrakları yakan taraftarlar, erkekliği iktidar sembolü olarak gören, rakibini kadın benzetmesiyle aşağılayan, tribünleri cinsiyetçi küfürlerle inleten sözde futbol sevdalılarına kadın olarak yaşamanın onursuz olmadığını yine biz kadınlar göstereceğiz.

Kadın olmak, her an şiddet göreceğini daha kötüsü öldürüleceğini bile bile yaşamın üstüne gitmektir.

Biz kadınlar, onurla, cesaretle, eşitlik ve barışı savunuyoruz ve Trabzonspor Başkanı’nı istifaya davet ediyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu