Savaşlara ve IŞİD Vahşetine Karşı Duran Kadınları Değil Her Gün Kadınları Öldürüp Savaş Çığırtkanlığı Yapan Erkek Egemen Zihniyeti Yargılayın!

47

09 Ekim 2014 tarihinde birçok kadın örgütünden kadınların bir araya geldiği “Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi” çatışmaların ve savaşın son bulması, IŞİD’in Şengal ve Kobane’de gerçekleştirdiği katliamlara karşı Atatürk Havalimanı’nda “IŞİD öldürüyor AKP geçit veriyor, dünya seyrediyor kadınlar direniyor’ pankartlarıyla dış hatlar terminalinde seslerini tüm kamuoyuna ve dünyaya duyurmak istemiş; ancak taciz, hakaret ve darp edilerek gözaltına alınmıştı. Aralarında 8 KESK ve Eğitim Sen üyesinin de bulunduğu 46 kadın bugün Bakırköy Adliyesi’nde yargılanmaya başlandı. Duruşma öncesi açıklama yapan kadınlar bir kez daha barışta ısrarcı olduklarının ve mücadelelerinin devam edeceğinin vurgusunu yaptılar.

Bilindiği gibi IŞİD’in Şengal saldırısında binlerce insan Şengal Dağı’nda günlerce mahsur kalmış, binlercesi kutsal bildikleri topraklarını terk etmiş, yüzlerce kadın kaçırılarak köleleştirilmiş, tecavüze uğramış ve katledilmişlerdi. Tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu katliamın ardından Ekim ayında IŞİD Kobane saldırısına başlamış, benzer bir katliamı burada gerçekleştirmek istemişti. IŞİD’in katliam ve kadınlara yönelik insanlık dışı uygulamalarına karşı susmayan kadınların yargılanması kabul edilemez.

Ne yazık ki bugün Ortadoğu’da ve ülkemizde devam eden savaşlar ve çatışmalar gittikçe derinleşmekte, 7 Haziran seçimlerinden istediği sonucu alamayan AKP izlediği politikalarla ateşe körükle gitmektedir. Bu politikalara muhalefet eden, eleştiren kesimlere “kadın da olsa çocuk da olsa gereği” yapılmaktadır. Ancak bizler biliyoruz ki bu, halklar arasında bir savaş değil egemen güçlerin, iktidarın ve sarayın savaşıdır.

Savaşın ve çatışmaların kadınlar için tecavüz, göç, köle olarak satılma ve taciz anlamına geldiğini yaşadıkları onca acı tecrübeyle bilen kadınların buna karşı en güçlü tepkiyi vermesi, demokratik haklarını kullanması kadar doğal bir durum yokken; onları yargılamak hukuk etiği açısından derin bir talihsizliktir. Bu yüzden savaşlara ve IŞİD vahşetine karşı duran kadınlar değil, hergün kadınları öldürüp savaş çığırtkanlığı yapan erkek egemen zihniyet yargılanmalıdır. Ne saray ne taht hiçbir şey insan hayatından daha anlamlı ve değerli değildir.

Eğitim Senli kadınlar olarak savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunmaya ve mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bugün Bakırköy Adliyesi’nden adaletin çıkması ve arkadaşlarımızın beraat etmesi, barış isteyenlerin umudunu büyütecektir. Eğitim Sen barışın ve demokrasinin tarafı ve takipçisidir.

 

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu