Okullarda Siyasi Propagandaya İzin Veren Eğitim Yöneticileri Suç İşlemektedir!

1006

Türkiye’nin seçim sürecine girmesiyle birlikte iktidar partisi, seçim çalışmalarını kamu kaynaklarını kullanarak hayata geçirmektedir. Seçim tarihi yaklaştıkça iktidarın yasa tanımaz tutumu bir kez daha ortaya çıkmış, çeşitli kamu kurumlarına ve okullara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekili adayı olan bakanların fotoğraflarının bulunduğu devasa pankartların asıldığı görülmüştür.

Türkiye’deki bütün kamu kurumlarında olduğu gibi, eğitim kurumlarında da herhangi bir siyasal partinin lehinde ya da aleyhinde propaganda yapmak yasaktır. Bu açık yasağa rağmen sendikal-siyasal referanslar üzerinden eğitim yöneticisi olan ve iktidarı açıktan destekleyen tutumlar gösteren bazı eğitim yöneticileri, okullarda iktidar partisi adaylarının propagandasının yapılmasına izin vererek suç işlemektedir.

İktidarın ve onun çizgisindeki siyasal kadroların hukuk ve yasa tanımaz tutumlarının son örneği İstanbul’da bir okulda yaşanmıştır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun milletvekili adayı olduğu İstanbul’da bir okulda öğrencilere, üzerinde Soylu’nun fotoğrafı ve AKP logosu bulunan internet paketinin propaganda amaçlı olarak dağıtıldığı tespit edilmiştir.

Okullar ve diğer eğitim kurumları iktidarın keyfi olarak siyasi propaganda yapabilecekleri mekanlar değildir. Yıllardır eğitim sistemini ve eğitim kurumlarını adım adım çöküşe sürükleyenler okullarımızı ve öğrencilerimizi seçim hesaplarına alet etmekten derhal vazgeçmelidir. Okullarda siyasi propaganda yapılmasına izin veren ya da göz yuman bütün eğitim yöneticileri hakkında soruşturma açılmalı ve suçu sabit görülenler derhal görevden alınmalıdır.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu