Resmi Yetkililer, Vahşice Kadın Kaçırmak İsteyen Kişilerin Bunun İçin Polis Kıyafetini Seçmeleri ve Daha Kötüsü Başarılı Olmaları Üzerine Düşünmelidir

38

RESMİ YETKİLİLER, VAHŞİCE KADIN KAÇIRMAK İSTEYEN KİŞİLERİN BUNUN İÇİN POLİS KIYAFETİNİ SEÇMELERİ VE DAHA KÖTÜSÜ BAŞARILI OLMALARI ÜZERİNE DÜŞÜNMELİDİR

Şiddet sıradanlaşıp toplumun tüm dokularına nüfuz ettikçe, kadına yönelik şiddet de meşrulaşıyor. Hele de işin içine güvenlik güçleri girince yaşanan olaylar dehşet boyutuna ulaşabiliyor. Nitekim en son Avcılar`da zorbalar, polis yelekleri giyerek diledikleri dehşeti yarattılar.

Türkiye İstanbul Avcılar`da yaşanan zorbalığı konuşuyor. Avcılar`da bir müzikholü basan polis giyimli beş kişi, müzikhol çalışanlarından C.A.`yı iş yeri sahiplerinin ve onlarca müşterinin gözü önünde saçlarından sürükleyerek kaçırdı. Ne iş yeri sahibi ne de bu vahşete tanık olan müşterilerden hiç kimse genç kadının saçlarından tutularak yerlerde sürüklenmesine müdahale etmedi. Yerlerde sürüklenerek araca taşınan kadın kaçırıldı ve tecavüze uğradı.

Bu olayın dehşeti bir kez daha bize “nereye gidiyoruz” sorusunu sordurmalıdır. Kadına yönelik şiddetin geldiği boyut dehşet vericidir. Zorbalardan birisi, genç kadınla birlikte olmak istemiş, fakat genç kadın tarafından kabul edilmemiş. Zorbanın aklına gelen yol, kendisini reddeden genç kadını saçlarından sürükleyerek kaçırmak ve arkadaşlarıyla birlikte tecavüz etmek.

Zorbaların, böylesine bir vahşeti gerçekleştirirken engelle karşılaşmamak için buldukları yol üzerinde de başta İç İşleri Bakanlığı olmak üzere resmi yetkililerin düşünmesi gerekiyor. Zira son zamanlarda, güvenlik güçlerinin neden olduğu çok sayıda ölüm olayı gündeme geldi. Bu olaylardan hiç birinde güvenlik görevlileri mahkum olmadı. Hal böyleyken, Avcılar`daki  zorbaların polis kıyafeti giyerek amaçlarına ulaşacaklarını düşünmüş olmaları son derece manidardır. Daha kötü  olanı ise bu yolla amaçlarına ulaşmış olmaları engelle karşılaşmadan genç kadını yerlerde sürükleyerek kaçırabilmiş olmalarıdır.

Bu olay vesilesiyle bir kez daha tecavüz bir insanlık suçudur diyor ve kadına yönelik şiddeti kınıyoruz. Genç bir kadının onlarca insanın gözleri önünde polis giysili zorbalarca kaçırılabilmiş olmasının ardındaki zihniyetin, buna neden olan polis imajının yeniden düşünülmesini, İçişleri Bakanı’nın olayın üzerinde titizlikle durmasını talep ediyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu