ÖYP’lilerin Kadro İade İşlemlerinin Geri Alınması İçin YÖK’e Yazı Yazdık

264

Bilindiği üzere ÖYP’ye İlişkin Usul ve Esaslar’ın 11. maddesinin 3. fıkrası 04.02.2016 tarihli YÖK Genel Kurulu kararı ile değiştirilmiş ve bu nedenle lisansüstü öğrenimini tamamlamamış çok sayıda ÖYP’li araştırma görevlisi hakkında kadro iade işlemi başlatılmıştı.

Söz konusu süreçte sendikamız, bu düzenlemenin iptali için Danıştay’da dava açmış, üyeleri adına açtığı davalarda ise yürütmeyi durdurma kararları almıştı. Son olarak sendikamız tarafından açılan davada Danıştay 8. Dairesi, 2016/2014 Esas sayılı dosyada, 11.05.2016 tarihinde söz konusu düzenlemenin yürütmesini durdurmuş ve YÖK de ÖYP’ye İlişkin Usul ve Esaslar’ın 11. maddesinin 3. fıkrasında ilgili karar doğrultusunda düzenleme yapmıştı.

Ancak, Danıştay’ın ilgili kararına ve YÖK’ün ÖYP Usul ve Esaslar’da yaptığı değişikliklere rağmen, üniversiteler iade işlemleri geri alınmamış, dolayısıyla yargı kararı uygulanmamış ve çok sayıda ÖYP’li araştırma görevlisi ciddi mağduriyetlerle karşı karşıya bırakılmıştır.

Üstelik, yüksek yargı kararına rağmen kadrosu iade edilen, gittiği üniversitede ise lisansüstü öğrenim (doktora/ yüksek lisans) programı olmadığı için öğrenimine devam edemeyecek olan üyelerimiz dahi bulunmaktadır.

Üniversite yönetimleri bu hukuksuzluğu, Danıştay ve İdare Mahkemeleri’nin kararlarının uygulanmasına dair YÖK’ten talimat almamak olarak gerekçelendirmektedir.

Bu nedenle, yargı kararlarının uygulanmasını sağlamak ve üyelerimizin mağduriyetinin önüne geçmek amacıyla YÖK’e bir yazı yazarak, ÖYP’li araştırma görevlilerinin kadro iadelerine dair işlemlerin geri alınmasını ve bu durumun tüm üniversite yönetimlerine bildirilmesini talep ettik.

Sendikamız süreci yakından takip etmeye ve gerekli adımları atmaya devam edecektir.

İlgili yazımızı görmek için tıklayınız.

Sayfa 1

Sayfa 2

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu