Suriyeli, Kobanêli ve Şengalli Çocukların Eğitim Hakkını GEW Toplantısında Anlattık

51

Sendikamız Eğitim Sen, Suriye`de ve Irak`ın bazı bölgelerinde süren savaş sonucunda Türkiye`ye sığınan çocukların başta yaşama, barınma, beslenme ve sağlık hakkı olmak üzere eğitim hakkını da savunmaktadır. AKP hükümetinin gelen sığınmacılara yönelik ayrımcı tutumu sonucunda bazı çocuklar devlet okullarında ya da kampların içerisinde açılan okullarda eğitim görebiliyorken özellikle Kürt çocukları hiçbir eğitim hizmetinden faydalanamamaktadır. Okullarda verilen Arapça eğitim olumlu olmasına rağmen yetersizdir. Bütün sığınmacı çocukların eğitime eşit şekilde ulaşma hakkı ihlal edilmektedir. Hükümet tarafından yapılan bu ihlale karşı sendikamız üyeleri fiili olarak ellerindeki kısıtlı olanaklarla eğitim vermektedir.

258003a0fce7f6c_ek

 

 

Sendikamız bu konuyla ilgili Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Mardin şubelerinden gelen raporlarla birlikte bir rapor hazırlamıştır. Almanya Eğitim Sendikası (GEW) tarafından yapılan davet üzerine hazırladığımız raporu sunmak için Eğitim Sen Genel Mali Sekreteri Abdullah Karahan ve sendika uzmanı Burcu Yılmaz 5-6 Aralık 2014 tarihlerinde Berlin`de yapılan toplantıya katılmışlardır. İlk gün toplantıda konuşma yapan ve AKP hükümetinin ayrımcı ve asimilasyoncu politikalarına değinen Abdullah Karahan, yaklaşan kış koşulları ile birlikte sığınmacıların acil ihtiyaçlarının arttığını belirtmiştir. Büyük bir ilgiyle karşılanan sunum Almanca`ya çevrilmek üzere GEW yetkililerine bırakılmıştır.

Toplantının ikinci gününde atölye çalışmasına katılan sendikamız temsilcileri, GEW`in sığınmacılarla ilgili neler yapabileceğini tartışmıştır. Genel olarak, temsilci heyetinin Türkiye`ye gönderilmesi, bağış kampanyalarının düzenlenmesi, hükümete eşit ve adil eğitim hakkı konusunda mektup gönderilmesi gibi talepler genel bir eğilim olarak ortaya çıkmıştır.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu