Öğretmenlik Mesleğinin ve Eğitim Emekçilerinin Uluslararası Yasası ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’

823
Öğretmenleri ve tüm eğitim emekçilerini doğrudan ilgilendiren uluslararası belgelerin  en kapsayıcı olanlarından birisi Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’dir. Tavsiye, UNESCO ve ILO arasında sağlanan iş birliği ve ortak eylem kararının sonucunda 5 Ekim 1966’da Paris’te yapılan hükümetler arası özel konferansta ortak belge olarak oy birliği ile kabul edilmiştir.
Sendikamız, değerli hocamız Prof. Dr. Mesut Gülmez’in çok değerli Önsözü ve Tavsiye’nin çevirisinin basımını Eylül 2010’da gerçekleştirmişti. Bu bası, daha sonra Sendikamızın internet sitemizde tüm okurların erişimine açılmıştır. Ülkemizde kamusal eğitimin tasfiye edildiği ve öğretmenlik mesleğinin parçalandığı ve değersizleştirildiği bu dönemde Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’nin anlamı, değeri ve güncelliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Eğitim Sen, ilk basıdan yaklaşık 12 yıl sonra Tavsiye’nin yeni basısını öğretmenler ve eğitim emekçileri ile buluşturmaktan onur duymaktadır. Öğretmenlik Mesleğinin ve Eğitim Emekçilerinin Uluslararası Yasası, Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi yeni adıyla kitabın yeni basısını, Prof. Dr. Mesut Gülmez’in yazmış olduğu beş yeni bölümü ve Tavsiye’nin çevirisini eğitim emekçisi okurlarımıza armağan ediyoruz.

Öğretmenlik Mesleğinin ve Eğitim Emekçilerinin Uluslararası Yasası ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ kitabı için tıklayınız.

Kitabın kapağı için tıklayınız.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu