Fatma Öğretmen Yalnız Değildir

46

Giresun`da 25 Ekim`de boşanmış olduğu eski eşi tarafından kurşunlanan üyemiz Fatma öğretmen için bir basın açıklaması düzenlendi.

Merkez Kadın Sekreterimiz Sakine Esen Yılmaz`ın da katıldığı açıklamada, Fatma öğretmenin kurşunlanmasına neden olan AKP politikalarına değinildi.

Giresun şubemiz Kadın Sekreteri Sevgi Sevil Özgan Mısırcı`nın yapmış olduğu açıklamanın tam metni:

25.10.2013 tarihinde okuluna gitmek üzere evden çıkarken boşanmış olduğu eski eşi tarafından kurşun yağmuruna tutulan Fatma arkadaşımızın başına gelen bu acı olay hepimizi derinden üzdü ve bir kez daha kadının toplumumuzdaki yeri üzerine bizi düşündürtmeye sevk etti. Fatma öğretmenin yaşadığı acı olay ilk değil elbet… Şiddet gördüğü için eşinden boşanan, korunma talebine rağmen devletin koruyamadığı, eşi tarafından namus adına öldürülen Ayşe Paşalı gibi, Fethiye`de sekiz erkek tarafından tecavüz edilen N.Ç gibi, Siirt`te şiddet gören eşinden boşanmak isteyen ama bunu canıyla ödeyen Esin öğretmen gibi ya da abisine çay demlemediği için pek çok yerinden bıçaklanan kız kardeş gibi, aile meclislerinden namus adına öldürülmesine karar verilen ve adı artık sayılar çoğaldıkça kanıksanan,  istatistiğe eklenen birer rakam haline dönüşen binlerce kadının hikâyesi gibi.

Bugün artık  “her gün 5 kadın bir erkek yakını tarafından öldürülüyor” deyip, uzayıp giden istatistiklerle, yıllık, aylık ve mevsimsel kadın cinayetlerinden, tecavüz olaylarından söz etmeninin pek bir anlamı yok. Gelinen aşamada biz kadınlar,  bu istatistiklerin ne anlama geldiğini, uygulanan şiddetin bir tesadüf olmadığını, cinsler arası eşitliğe yer vermeyen bu eril düzen değişmedikçe, şiddete uğrayan kadın sayısının her gün katlanarak artacağını çok iyi biliyoruz. Çünkü bir yandan kadın bilinçlenmekte, eril düzenin çizmiş olduğu sınırlarda yaşamaya itiraz etmekte, diğer yandan ise erkek egemen düzen, muhafazakâr politikalardan da güç alarak iktidarını sürdürmeye çalışmakta, malı gibi gördüğü kadına şiddet uygulamaktadır. Bu anlamda siyasal iktidar ve muhafazakâr zihniyeti hiç de masum değildir. Hamile kadını yolda görmeye bile tahammül edemeyen, kız ve erkek öğrencilerin yurtlarını, kantinlerini ve hatta hatta merdivenlerini ayıran, kadının kendi bedeni üzerinde söz söylemesine karışıp kadına kaç çocuk yapacağını söyleyen, kürtaj hakkını engellemeye çalışan, özgürlük deyince sadece başörtüsünü anlayan, 4+4+4 kademeli eğitim modeliyle, evli öğrenciye burs yardımlarıyla küçük yaşta evlikleri teşvik eden, kadın istihdam paketleriyle esnek, güvencesiz iş yaşamıyla kadını ucuz iş gücüne dönüştüren ve kadını eve hapsetmeye çalışan zihniyet, kadın ve erkeği eşit bireyler olarak görmemekte, erkek egemen yapıyı besleyerek şiddetin artmasına, babaların, eşlerin, erkek kardeşlerin birer katile dönüşmesine sebep olmaktadır.

Elbette ki bu sorun kolay çözülmeyecek bir sorundur. Hele ki göstermelik birkaç yasal düzenlemeyle hiç çözülmeyecek bir sorundur. Bu sorun, kadının erkek üzerinden tarif edilmediği, birey olarak kabul edilip, kendi yaşama tercihlerinde erkekler kadar özgür olduğu eşitlikçi bir bakış açısının toplumun her kesimine ve kurumlarına sirayet etmesiyle çözülebilir. Unutmamalıyız ki bu coğrafyada, eşitlikçi bir bakış açısının hakim olmasını sağlayacak olan öncelikle biz kadınlarız. Kadının özgürlüğü, öncelikle kendi öz örgütlü gücüyle, dayanışmasıyla, sorunlarına sahip çıkıp çözebilme iradesi göstermesiyle mümkündür. Bu yüzden bugünkü basın açıklamamız oldukça önemlidir. Erkek egemen düzenin bize çizmiş olduğu sınırları kabul etmediğimizi, yaşanan erkek şiddetinin bir kader olmadığını, bunu değiştirme gücünün kendi irademizde olduğunu göstermektedir.

Eğitim Sen olarak Fatma öğretmenimizin iyileşmesini ve sevenlerine kavuşmasını diliyoruz.

[su_custom_gallery source=”media: 2624,2625″ limit=”36″ link=”lightbox” width=”250″ height=”200″ title=”never”][su_custom_gallery source=”media: 2275,2276″ link=”lightbox” width=”420″ height=”570″ title=”never”][su_custom_gallery source=”media: 1794,1795″ limit=”10″ link=”lightbox” width=”290″ height=”200″ title=”never”][/su_custom_gallery]

 

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu