ETUCE ve HERSC’den Barış Akademisyenlerine Dayanışma Mesajı

1259

09.09.2019 tarihinde Brüksel’de “Yükseköğretim  ve Araştırma Daimi Komitesi”nin düzenlediği ve Eğitim Sen adına Yükseköğretim ve Eğitim Sekreterimiz Özgür Bozdoğan’ın katıldığı toplantıda “barış akademisyenleri” adına verilen kararların ardından destek mesajı yayınlandı.

Mesaj Metni:

The Standing Committee for Higher Education and Research of the European Trade Union Committee for Education (ETUCE) representing education trade unions in higher education and research in more than 50 countries in Europe is pleased to learn that following yesterday‘s court hearings the allegations of terrorism against the academics who had signed the declaration “We will not be a party to this crime!“ in 2016 have been dropped and academics have been cleared of these charges.

We congratulate all colleagues in Turkey for achieving this positive result and hopefully it is a step towards better recognition of academic freedom in the country and in overcoming the splits and mistrust the dismissals have created in Turkish society.

Following this major decision more steps need to be taken in due course now to re-instate academics and teachers who have lost their employment positions in the wake of these allegations and to recognise the time they have been out of employment and unable to receive a salary or social benefits.

We wish our colleagues in Turkey a swift recovery to return to normal daily life with their families and their local communities.

 

Mesaj Metni Çeviri:

Avrupa’daki 50’den fazla ülkede yükseköğretim ve eğitim sendikalarını temsil eden Avrupa Sendikalar Eğitim Komitesi (ETUCE), Yükseköğretim ve Araştırma Daimi Komitesi (HERSC) olarak yapılan duruşmaların ardından 2016 yılında “Bu suça ortak olmayacağız!” bildirgesini imzalayan akademisyenlere karşı yapılan iddiaların ve suçlamaların reddedildiğini, akademisyenlerin bu suçlamalardan kurtulduğunu duymaktan memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye’deki tüm meslektaşlarımızı verilen olumlu karar için tebrik ediyoruz ve umarız ülkedeki akademik özgürlüğün daha iyi tanınması ve toplumda yaratılan işten çıkarmaların ve güvensizliğin üstesinden gelinmesi için bir adımdır.

Bu büyük kararın ardından, güvenceli istihdam pozisyonlarını, ekonomik, sosyal haklarını kaybeden akademisyenleri ve öğretmenleri yeniden görevlerine dönmeleri ve işsiz kaldıkları zamanları göz önünde bulundurmak adına şimdi daha fazla adım atılması gerekiyor.

Türkiye’deki meslektaşlarımıza günlük hayata dönmeleri için hızlı bir iyileşme süreci diliyoruz.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu