Eğitim Enternasyonali Heyeti, Deprem Bölgesini Ziyaret Etti

416

6 Şubat’ta ve sonrasında yaşanan depremlerin ardından, konfederasyonumuz KESK ile birlikte, deprem felaketinin ilk gününden itibaren, üyelerimiz ve halklarımızla sürdürdüğümüz dayanışma,  uluslararası sendikaların ve konfederasyonların desteği ile büyüyor.

Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri David Edwards, Eğitim Enternasyonali Başkan Yardımcısı Johanna Astrand, İsveç Öğretmen Sendikası üyesi Ina Eriksson, Almanya Öğretmen Sendikası (GEW) Başkanı Maike Finnern ve Eğitim Enternasyonali Uzmanı Sonia Grigt’in aralarında bulunduğu Eğitim Enternasyonali heyeti, sendikamızın daveti üzerine 1-3 Nisan 2023 tarihlerinde depremden etkilenen Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’daki KESK ve Eğitim Sen deprem koordinasyon merkezlerini ziyaret etti. Uluslararası Eğitim Enternasyonali heyetine, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Genel Sekreterimiz İkram Atabay, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Ramazan Gürbüz ve Merkez Kadın Sekreterimiz Simge Yardım eşlik etti.

1 Nisan’da deprem bölgesinde eğitimin durumu hakkında bilgi almak ve üyelerimize dayanışmada bulunmak üzere Adıyaman il merkezi ve Pazarcık’ta sendikamızın deprem koordinasyon çadırlarını ve konteynerlarını ziyaret eden heyet,  sonrasında Gölbaşı Belediye Başkan’ı İskender Yıldırım ile görüşerek, ilçedeki eğitimin durumu hakkında bilgi aldı. Aynı gün, Gaziantep Şube binamızı ziyaret ederek üyelerimizle bir araya gelen heyet, dayanışma mesajlarını iletti.

2 Nisan’da Hatay il merkezi ve İskenderun’da KESK ve Eğitim Sen koordinasyon çadırları ve Samandağ Şubemizi ziyaret eden Eğitim Enternasyonali heyeti, deprem bölgesindeki okulların ve eğitimin durumu hakkında bilgi alarak üyelerimizle dayanışmada bulundu.

Deprem bölgelerindeki şube başkanlarımıza Eğitim Enternasyonali tarafından hazırlanan ve dayanışmayı simgeleyen sertifikaları takdim eden David Edwards, Eğitim Sen ile her zaman dayanışma içinde olduklarını ve bunu sürdüreceklerini belirtti.

3 Nisan’da Eğitim Sen Genel Sekreteri David Edwards ve Merkez Yürütme Kurulu üyelerimiz, UNICEF Türkiye Koordinatörü Regina De Dominicis ile Gaziantep’te bir toplantı yaparak, deprem bölgesindeki eğitimin durumu ve özellikle kız çocuklarının eğitime erişmelerinin önündeki engellerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler üzerine bilgi alışverişinde bulundu.

Aynı gün, MYK üyelerimiz depremden etkilenen Kilis’te, üyelerimizle bir araya gelmek ve dayanışma göstermek için Kilis Şubemizi ziyaret etti.

* Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 178 ülkeden 383 eğitim sendikasının üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali (IE)’ne üye Türkiye’deki tek sendikadır. Evrensel bir insan hakkı olarak eğitimin nitelikli ve parasız olmasını savunan Eğitim Enternasyonali, öğretmenlerin mesleki eğitimi ve mesleki değerleriyle ilgili politikalar üretmenin yanı sıra hem toplumsal konular hem de iş yeri sorunlarıyla ilgili kampanyalar düzenlemektedir.

Sendikamız başta eğitim iş kolundaki emek ve hak mücadelesi olmak üzere örgütlenme özgürlüğü, kadın mücadelesi, çocuk hakları, mültecilik, ayrımcılık ve ekoloji gibi birçok konuda Eğitim Enternasyonali ile iş birliği içerisinde mücadele yürütmektedir.  Bu bağlamda enternasyonal sendikalar ile ortak konferanslar, paneller, eğitim atölyeleri, emek ve hak mücadelesine karşı geliştirilen antidemokratik ve kapitalist politikalara karşı ortak eylemsellikler düzenlenmektedir.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu