24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü Olarak Kutlanacak

476

Eğitim Sen’in de üyesi olduğu Eğitim Enternasyoneli ve dünya genelinde eğitim alanında örgütlü sendikalar, hükümetlere “nitelikli kamusal eğitimi herkes için gerçek kılma” çağrısı ile ilk kez Uluslararası Eğitim Günü’nü kutladı.

3 Aralık 2018 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (UNGA) 24 Ocak tarihinin eğitimin barış ve gelişmedeki rolünün vurgulandığı “Uluslararası Eğitim Günü” olarak kutlanmasını öneren bir önergeyi (önerge 73/25) oybirliği ile kabul etti.

24 Ocak 2019, ilk Uluslararası Eğitim Günü olarak kutlandı. BM’nin 73/25 sayılı kararı kabul etmesinin ardından, 24 Ocak her yıl eğitimin barış ve gelişmedeki rolünün kutlandığı gün olacak. Bu nedenle BM, tüm üye devletleri ve ilgili kurumları, ayrıca kitle örgütlerini, akademik kurumları, tek tek bireyleri ve diğer tüm kesimleri bu günü kutlamaya davet etti.

Nijerya ve diğer 58 üye ülke tarafından beraber yazılan ve önerilen önerge, BM üye ülkeleri ve BM birimleri de dahil olmak üzere bu günün tüm kesimlerce kutlanması çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler’in eğitim alanı ile ilgili örgütü olan UNESCO, bu günün eğitim alanının diğer ana bileşenleri ile beraber kutlanmasını sağlamak ile görevlendirildi.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu