Tüm Üye Kuruluşlara Acil Eylem Çağrısı: Türkiye ve Suriye’de Deprem

571
Brüksel, 9 Şubat 2023
Tüm Üye Kuruluşlara
Acil Eylem Çağrısı: Türkiye ve Suriye’de Deprem
Eğitim Enternasyonali,  6 Şubat’ta meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin yarattığı yıkımın ardından yaşanan acil durum krizine ilişkin olarak Türkiye ve Suriye’deki üye kuruluşları ile temasa geçti. Türkiye’nin neredeyse 100 yıldır yaşadığı en şiddetli deprem olan bu sarsıntı, Suriye’nin kuzeyinde ve Lübnan’ın bazı bölgelerinde de şok dalgaları yarattı. EI, etkilenen bölgelerdeki üye kuruluşlara destek vermeyi taahhüt eder.
Kurtarma çalışmaları devam ederken yüzlerce güçlü artçı deprem meydana geldi. Bu yazının yazıldığı sırada 20,000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Aralarında çok sayıda öğretmenin de bulunduğu yüz binlerce insan doğrudan etkilenmiş ve evlerini kaybetmiştir. Suriyeli üye kuruluşumuz 28’den fazla okulun yanı sıra beş sendika şubesinin de yıkıldığını bildirdi. Çok sayıda öğretmen evlerini kaybetti. Suriye’de 12 yıldır devam eden çatışmalar nedeniyle yerinden edilen çok sayıda insana ev sahipliği yapan bölgede insani ihtiyaçlar, bu depremler mevcut krizi derinleştirmeden önce de zaten yüksekti.
EI, bu felaketten etkilenen üyelerimizle dayanışma içerisindedir. Eğitim Enternasyonali’nin ilk mali katkısı tahsis edilmiştir. Düşüncelerimiz ve başsağlığı dileklerimiz trajik bir şekilde hayatını kaybedenlerin aileleri,  yaralanmış ya da evlerini kaybetmiş olanlarla birliktedir.
Türk sendikaları depremden etkilenen bölgelerde acil durum kriz masaları kurdu. Sendikalar aynı zamanda yerel sendika platformlarıyla birlikte çalışmaktadır. Depremden etkilenen bölgelerde şube binaları yıkıldı,  enkaz altında kalan sendika üyeleri ve akrabaları var.
Ancak, öğretmen sendikası üyelerine ve öğrencilere yardım etmek için çok daha fazlasına ihtiyaç var.  Sıfırın altındaki sıcaklıklar, yüz binlerce kişiyi daha fazla tehlikeye maruz bırakmaktadır. Bu nedenle üye örgütleri EI Dayanışma Fonu’na katkıda bulunarak Suriye ve Türkiye’deki kardeş kuruluşlarını desteklemeye davet ediyoruz.
Desteğiniz ve cömertliğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. Bir Türk sendika liderinin bize söylediği gibi:
“Depremin acılarını hafifletmenin tek yolu dayanışmadır!”
Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri
David Edwards

 

Yazının ingilizcesini görmek için tıklayınız

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu